iOS 8 już dostępny – czy warto aktualizować?

Na dwa dni przed oficjalną premierą iPhone’a 6 i 6 Plus Apple udostępnił nową wersję swojego oprogramowania oznaczonego cyferką 8.

iOS 8 dostępny jest od dziś, aktualizacja wymaga co najmniej 5 GB wolnego miejsca w urządzeniu – dlatego sugerujemy aktualizację kablem przez iTunes – a co zyskamy dzięki aktualizacji?

Na pierwszy rzut oka zmieni się niewiele, wygląd systemu został nietknięty od czasu poprzedniej wersji, zyskamy jednak kilka udogodnień :

Zdjęcia

Dodano możliwość przeglądania zdjęć według daty, godziny czy miejsca wykonania. Pojawiła się też opcja dość zaawansowanej edycji zdjęć, oprócz filtrów znanych już z poprzednich wersji, iOS 8 pozwala np. na edycje naświetlenia, kontrastu i kolorów. Kolejną nowością są też zdjęcia poklatkowe, aparat sam wykonuje zdjęcia w wybranych odstępach czasowych po czym składa wszystko w film. Inteligentne kadrowanie zadba o kompozycje kadru, aplikacja potrafi teraz automatycznie wyprostować horyzont.

O nowościach w aparacie nowych iPhone’ów 6 pisaliśmy w tym artykule.

asf

Fot: Apple

 

Wiadomości

Dość spory lifting otrzymała aplikacja Wiadomości – dodano m.in możliwość dołączenia nagranego dźwięku czy krótkiego filmu do prowadzonej konwersacji. Nowością jest również udostępnianie naszej aktualnej lokalizacji – na pytanie „Gdzie jesteś?” możemy teraz odpowiedzieć „pokazując” naszą pozycję na mapie.

iOS 8 przynosi dotykowej klawiaturze największe zmiany od czasu pierwszego iPhone’a.

Tak Apple mówi o swojej nowej klawiaturze, która rozpoznaje na podstawie wprowadzanego tekstu jakie słowo użytkownik chce napisać. Niestety, ta opcja nie obsługuje jeszcze języka polskiego.

dafadf

Fot: Apple

 

Pozostałe nowości

Interaktywne powiadomienia

Mówiąc krótko, będziemy mogli np. odpowiedzieć na SMS-a, e-maila czy wiadomość na Facebooku nie wychodząc z aplikacji w której się znajdujemy.

„Na skróty do ważnych osób”

Do tej pory dwukrotne naciśnięcie przycisku Home powodowało pojawienie się ekranu z działającymi w tle aplikacjami, nowością jest pojawienie się tam ostatnich rozmówców – wystarczy stuknąć aby połączyć się z wybraną osobą.

Zdrowie

To zupełnie nowa bardzo rozbudowana aplikacja, która m.in. gromadzi dane z posiadanych przez nas aplikacji sportowych/fitness i przedstawia je w przejrzystej formie.

Chmura rodzinna

Do „rodziny” można dodać do 6. osób, po konfiguracji wszyscy członkowie będą mogli wspólnie korzystać z rzeczy zakupionych w iTunes, iBook i App Store – bez konieczności posiadania wspólnego konta.

 

fadsf

Fot: Apple

 

Podsumowując, Apple twierdzi że to największa w historii aktualizacja ich systemu, jednak tak naprawdę mamy do czynienia z kilkoma kosmetycznymi poprawkami – nas rozczarowuje m.in. brak języka polskiego w Siri, podobnie brak obsługi naszego języka w nowej klawiaturze systemu.

Niektóre zagraniczne serwisy podają także że po aktualizacji do iOS 8 na iPhonie 4s telefon wyraźnie spowalnia swoje działanie, co sugeruje że być może producent chce „przekonać” w ten sposób do kupna nowego telefonu.

 

MK

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed

Shares