Byliśmy na premierze polskiego filmu „Bogowie”

 Bogowie w polskich kinach już niebawem!

W warszawskim Multikinie „Złote Tarasy” odbyła się oficjalna premiera filmu „Bogowie”.

IMG_9857

Historia prof. Zbigniewa Religi w postać którego wciela się jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Tomasz Kot rozgrywa się w roku 1985. Wtedy to ma miejsce pierwsza w Polsce udana transplantacja serca.

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 80., kiedy jako młody, ambitny lekarz Religa wraca ze stażu w USA i próbuje zrealizować w Polsce to, czego się tam nauczył, jednak napotyka na opór ze strony starszych, doświadczonych kolegów.

Co możemy zobaczyć w filmie?

Walkę Religi o możliwość wykonywania transplantacji serc, determinację lekarza i jego zespołu, przeszkody, które kardiochirurdzy musieli pokonywać pokazał w kinowej produkcji reżyser Łukasz Palkowski.

Większość zdjęć do filmu „Bogowie”, z akcją rozgrywającą się w okresie od czerwca 1985 do lutego 1986 r., zrealizowano w warszawskim Szpitalu Wolskim, który imitował klinikę kardiochirurgii w Zabrzu.

Warto Wiedzieć!

We wrześniu „Bogowie” zostali nagrodzeni Złotymi Lwami za najlepszy polski film na 39. festiwalu w Gdyni. Nagrodę dla najlepszego aktora zgarnął wtedy Tomasz Kot. Doceniono również scenariusz (Krzysztof Rak), scenografię (Wojciech Żogała) i charakteryzację (Agnieszka Hodowana i Aneta Brzozowska).

Rolę kardiochirurga Zbigniewa Religi zagrał Tomasz Kot. W obsadzie są m.in.: Piotr Głowacki (jako Marian Zembala), Szymon Piotr Warszawski (jako Andrzej Bochenek), Władysław Kowalski (jako wybitny kardiochirurg Jan Moll), Marian Opania (jako Jan Nielubowicz, jeden z pionierów polskiej transplantologii, który w 1966 r. przeprowadził pierwszy w naszym kraju udany przeszczep nerki), a także Jan Englert, Zbigniew Zamachowski, Kinga Preis, Marek Siudym, Magdalena Czerwińska, Wojciech Solarz. Scenariusz napisał Krzysztof Rak.

Film  w kinach od najbliższego piątku

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed