68 urodziny Seweryna Krajewskiego

Zasłużony polskiej piosence!

Seweryn Krajewski kończy 68lat

Jaki był to czas?

dedede

Urodzony w czasach niełatwych dla polskiej muzyki rozrywkowej

Seweryn Krajewski urodził się 3 stycznia 1947 roku w Nowej Soli.

W tym samym roku rodzina przeprowadziła się do Sopotu, gdzie 7 lat później rozpoczął naukę w szkole muzycznej 1stopnia.

A czasy nie były łatwe…

w 1949 roku władze w Polsce wprowadziły zakaz nadawania przez radio muzyki rozrywkowej muzyki tanecznej.

Przez niemal cztery lata aż do śmierci Stalina antena była opanowana przez muzykę poważną, muzykę ludową czy pieśni patriotyczne.

Co warto dodać lata czterdzieste i lata pięćdziesiąte to kompletna izolacja Polski na muzycznej mapie świata.

Zagraniczne rozgłośnie radiowe były skutecznie zagłuszane, a Polska była krajem mocno cenzurowanym.

Wyjazdy zagraniczne były bardzo kontrolowane i oprócz tego, że głównie sprowadzały się do konieczności, która była okolicznością do wylotów to na dobrą sprawę artyści nie wylatywali, bo skuteczna kontrola ograniczała sposobność do załatwienia tras koncertowych.

W tamtym okresie, a więc w połowie lat 50 aktywności kulturalne odbywały się najczęściej z polecenia i na zamówienie ówczesnych władz.

Jedną z najpopularniejszych piosenek tamtego okresu, była kompozycja „Ukochany kraj” Zespołu Pieśni i Tańca- „Mazowsze”.

W tamtym okresie popularnością cieszyli się między innymi:

Sława Przybylska Irena Santor Jerzy Połomski Chór Czejanda Ludmiła Jakubczak Ada Biell Mieczysław Fogg Zespół Pieśni i Tańca- "Mazowsze" i "Śląsk"

Otwarte na nowe nurty i style lata 60

Spoglądając na muzyczny świat najgłośniej było o powrocie Elvisa Presleya z wojska. Muzyczne notowania uczciły to w swoim stylu po raz 5 przyznając tytuł: Wokalisty roku oraz wrzucając 6 piosenek króla rock and rolla do Top100 magazynu Billboard. 3/6 okupowały przez 14 tygodni najpopularniejszą i zarazem najbardziej prestiżową listę przebojów.

1 sierpnia 1960 roku The Beatles debiutuje w Hamburgu w Niemczech występując w składzie: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Stuart Sutcliffe na gitarze basowej i Pete Best na perkusji.

U Seweryna Krajewskiego był to czas gry w zespołach. Po grze w „Błękitnych” i „Złotych Strunach” przyszedł czas na „Pięciolinie”.

Formacja bigbitowa stworzona przez Jerzego Kosele.

Występowali w niej:

Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Seweryn Krajewski, Tadeusz Mróz, Roman Mróz, Jerzy Skrzypczyk, Marek Szczepkowski oraz Henryk Zomerski

w 1963 roku jako młody wokalista i autor piosenek występował z Pięcioliniami na wielu koncertach: w klubie studenckim Żak (kultowym jeszcze do połowy lat 80. miejscem młodzieżowych imprez),w hali Stoczni Gdańskiej, ale przede wszystkim w Non-Stopie – letnim i zimowym.

W 1964 roku  jeden z zaproszonych dziennikarzy, Franciszek Walicki, będąc pod wrażeniem ekspresyjnego występu – zwrócił uwagę, że na scenie rzucają się w oczy czerwone gitary. I zrodziła się nazwa i nieodłączna historia zespołu i większa część muzycznego życia Seweryna Krajewskiego.

3 stycznia 1965 roku w kawiarni „Crystal” w Gdańsku – Wrzeszczu, między godz. 11.00 a 14.30 powołana została do życia grupa muzyczna o nazwie „CZERWONE GITARY”

W pierwszy latach liderem zespołu był Jerzy Kosela.

Początkowo Seweryn Krajewski tylko współpracował z zespołem.

Zawsze był utożsamiany z romantykiem.

Seweryna można było również spokojnie wrzucić do grona postaci związanych z rock’n’rollowym brzmieniem co mogliśmy zauważyć w ” Nie zadzieraj nosa”.

WIELE UTWORÓW PŁYT ŚCIEŻEK DŹWIĘKOWYCH DO SERIALI I FILMÓW CZY NAGRÓD ZA POSZCZEGÓLNE DZIEŁA JAK RÓWNIEŻ ZA WKŁAD W ROZWÓJ POLSKIEJ KULTURY I MUZYKI

„Ciągle pada” „Płoną góry, płoną lasy” „Mam dobry dzień”  „Słowo jedyne- ty” „Port piratów”, „Trzecia miłość – żagle”, „Niebo z moich stron” czy „Wschód słońca w stadninie koni”, „Nie spoczniemy” „Remedium”. Tę ostatnią piosenkę (kojarzoną od słów refrenu „Wsiąść do pociągu byle jakiego…”)ale w wykonaniu Maryli Rodowicz – uznano w plebiscycie Polskiego Radia za „przebój 40-lecia”.

Od połowy lat 70 – tych komponuje dla filmu i teatru.

Czas zmian…

W 1997 Seweryn Krajewski rozstał się z Czerwonymi Gitarami  i od tamtej pory prowadzi indywidualną działalność artystyczną. Jest kompozytorem muzyki do tekstów wybitnych autorów: Magdy Czapińskiej, Krzysztofa Dzikowskiego, Jacka Cygana czy  Agnieszki Osieckiej.

Napisał wiele piosenek dla Maryli Rodowicz, między innymi: „Chcę mieć syna” (sł. Krzysztof Dzikowski); „Remedium” (sł. Magda Czapińska) „Wariatka tańczy” (sł. Agnieszka Osiecka); „Dziewczyna ze snu” (sł. Agnieszka Osiecka); „Niech żyje bal” (sł. Agnieszka Osiecka); „Ludzkie gadanie” (sł. Agnieszka Osiecka); „Kolęda rozsianych po świecie” (sł. Jacek Cygan); „Czas upływa, lat przybywa” (sł. Andrzej Strzelecki); „Domowa czarownica” (sł. Jadwiga Has); „Jest cudnie” (sł. Magda Umer)

Wszyscy się zastanawiali …

Na wiele lat zniknął. Komponował sobie w zaciszu domowym nie udzielając się publicznie, nie pokazując. Nie grał koncertów, nie dawał wywiadów.

Blisko dekadę zbierał się do nowej płyty, która ukazała się w 2011 roku nakładem wydawnictwa Sony Music.

Ale zanim to zrobił Andrzej Piaseczny namówił go do zrobienia muzyki do dwóch płyt.

I wyszło idealnie i koncertowo i z platynową płytą.

2009 Spis rzeczy ulubionych

  • Data: 30 marca 2009
  • Wydawca: Sony Music
  • 80 tys egzemplarzy]
Na przekór nowym czasom – live (oraz Seweryn Krajewski)

  • Data: 30 listopada 2009
  • Wydawca: Sony Music
2
  • 50 tys egzemplarzy

Do płyt dołożyli koncerty Live w całej Polsce, który wyprzedawały się jak świeże bułeczki.

Wracając do 2011 roku Seweryn Krajewski powrócił z własnym studyjnym albumem „Jak tam jest”, który jest jego pierwszym autorskim wydawnictwem od niemal dekady. Płyta nawiązuje do klasycznych piosenek Krajewskiego, ale też ukazuje w pogodnie melancholijny sposób zmiany, które zaszły w artyście i które zachodzą w każdym z nas. 

Ostatnim albumem wydanym w 2012 roku są „Zimowe Piosenki”. Świąteczny album Andrzeja Piasecznego oraz Seweryna Krajewskiego, wydany 13 listopada 2012 roku przez wytwórnię płytową Sony Music. Album zawiera 10 piosenek, a jego pierwszym singlem został utwór „Wielkie świąteczne całowanie”. Uzyskał status platynowej płyty w dniu premiery. 

W 2015 roku zespół Czerwone Gitary świętuje 50-lecie istnienia.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed

Shares