Camerimage film festival 2015: Niezwykła wystawa fotografii Bryana Adamsa

Zapraszamy na wystawę fotografii Bryana Adamsa do toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.

Będzie to jedna z najbardziej atrakcyjnych imprez towarzyszących tegorocznej edycji festiwalu. Kanadyjski muzyk, jedna z największych gwiazd światowej sceny muzycznej, od kilkunastu lat pracuje także jako fotograf, tworząc przede wszystkim niezwykłe, wyrafinowane portrety znanych postaci show-biznesu i zwykłych ludzi.

Bryan Adams jest znany publiczności w Polsce i na świecie jako utalentowany wokalista, autor takich przebojów jak  „Please Forgive Me”, „(Everything I Do) I Do It for You”  czy  „Have You Ever Really Loved a Woman?”. Na koncie ma kilkadziesiąt nominacji i nagród muzycznych, m.in. Grammy, Nagrodę MTV i trzy nominacje do OSCARA za najlepsza piosenkę. Kilkakrotnie koncertował w Polsce. Działalności muzycznej nie chce jednak łączyć z pasją fotograficzną, wyraźnie oddzielając dokonania sceniczne od tego, co tworzy za pomocą aparatu fotograficznego. Współpracował między innymi z Calvinem Kleinem, magazynami „Harper’s Bazaar” i „Vogue”,tworzył wiele sesji modowych, jest współtwórcą magazynu o modzie „ZOO”. Wystawiał swoje fotografie m.in. w Saatchi Gallery i National Portrait Gallery w Londynie oraz w Haus der Kunst w Monachium.

Zanim pokażemy Wam kilka fotografii posłuchajcie:

Bryan Adams przyjedzie do Torunia i osobiście otworzy wystawę swoich fotografii, na którą złożą się dwa cykle.

Pierwszy nosi tytuł „EXPOSED” („Obnażeni”), a tworzy go seria portretów największych sław pop kultury,  m.in. Bena Kingsleya, Mickeya Rourke`a, Micka Jaggera, Lany Del Ray, Kate Moss, Tildy Swinton, Amy Winehouse (w sumie 130 portretów).

Mick Jagger

Drugi cykl nosi tytuł „WOUNDED: THE LEGACY OF WAR” („Okaleczeni: świadectwo wojny”) i zawiera poruszające zdjęcia okaleczonych weteranów wojen w Iraku i Afganistanie. Obie serie doczekały się wydania albumowego, były wystawiane w prestiżowych galeriach i muzeach na świecie, wielokrotnie nagradzane i recenzowane w najważniejszych pismach poświęconych fotografii.

Wystawa fotografii  Bryana Adamsa w Toruniu będzie  pierwszą prezentacją jego prac w Europie Środkowo-Wschodniej. Ze względu na unikatowy charakter wystawy warunkiem jej organizacji były odpowiednie warunki ekspozycyjne, które w naszym województwie udało się zapewnić jedynie w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”  w Toruniu, które jest współorganizatorem wydarzenia.

Joe Townsend

 

Wystawę przygotowaną przez Fundację TUMULT, organizatora festiwalu CAMERIMAGE oraz Fundację Sztuki Świata będzie można oglądać w Toruniu od 16 listopada 2015 do 31 stycznia 2016.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed