Adidas Supernova Glide 7 Boost na BMW Półmaratonie Praskim[TEST]

Bez nazwy-1

Kilka słów o Półmaratonie

BMW Półmaraton Praski to kolejna bardzo dobra okazji do przetestowania obuwia. Bycie biegaczem wyczynowym wcale nie ujmuje biegom długodystansowym bez przeszkód. Co więcej utarło się w opinii publicznej, że starty w Runmageddonie, Loreal Men Expert Survival Race nie badają naszej wydolności i jest to nieprawda. Surwiwal pozwala nam nie tylko sprawdzić swoją formę fizyczną i siłę witalną, ale to właśnie 6, 12 lub 22 km biegu z przeszkodami pokazuje nie tylko Twoją siłę mięśni, ale sprawdza wszystkie partie ciała.

Dokładnie o godzinie 8.49 [wypuszczanie poszczególnych grup czasowych] wystartowałem już w II edycji BMW Półmaratonu Praskiego. A ze mną  ponad 7 tys. innych biegaczy. Każdy z nas miał inny cel. Jedni szli jak burza na rekord inni chcieli pokonać własne słabości. Ci pierwsi  nie mieli lekko na pierwszych 4 kilometrach bo został gdzieś tam popełniony mały błąd przez organizatorów, którzy za szybko wypuszczali grupy no i doszło do gigantycznego zwolnienia w początkowej fazie trasy. Dobra informacja pojawiała się z rozbiegnięciem i już po 4km można było skupić się na czasie, który sobie zakładaliśmy. Piersi zawodnicy pojawili się na mecie po godzinie biegu. Jako pierwszy dobiegł Polak Marcin Chabowski[STS Pomerania Szczecinek] z czasem 1:03.52!!! O prawie dwie minuty wyprzedził ubiegłorocznego triumfatora warszawskiego biegu, Kenijczyka Johna Tanui. Jak mówił zwycięzca II edycji BMW Półmaratonu Praskiego trasa sprzyjająca biciu rekordów, bardzo szybka. Jednak od 15. kilometra dopadły go wielkie problemy żołądkowo-jelitowe, zatem tempo zrobiło się spacerowe i nie wykorzystał w pełni jej możliwości .Wśród kobiet najlepsza była Kenijka Cheboi Gladys Jerotich  z czasem 1:15.52. Najlepsza wśród Polek była Anna Łapińska (Warszawianka). 21 km 97 m pokonała w czasie 1:23:03, co dało jej brązowy medal.

Adidas Supernova Glide 7 Boost

Trzecia para obuwia testowana podczas startów biegowych przez moją skromną osobę. Byłem już na Runmageddonie Rekrucie[bieg z lekka wyczynowy], gdzie odbył się tzw pierwszy chrzest obuwia.  Później zawitałem na Jaworzynę Krynicką i zaliczyłem swój pierwszy bieg górski Spartan Race w piekle[17km w górskich potokach, stromy zbieg nie mówiąc o wbieganiu a bardziej w szybkim wchodzeniu na górę].

Przyszedł czas na zupełnie inny test- bieg długodystansowy[21km i 97m] podczas BMW Półmaratonu Praskiego.  To mój drugi półmaraton w życiu! Czego się spodziewałem? Jak każdy startuję nie dla zrzucania zbędnych kilogramów[ostatnio nie bardzo mam co zrzucać niestety], ale dla satysfakcji z osiąganych wyników no i dla wyjątkowej atmosfery, która zawsze zaskakuje nie bardziej niż motywujący kibice na trasie!

20150830_102230

Tym razem przyszło mi przetestować bardzo wymagającą, ale jak się okazało bardzo wygodną serię butów biegowych Adidas SuperNova!

Wygoda– słowo- klucz dla osoby mierzącej się z biegami długodystansowymi

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego obuwia[w moim przypadku 29,5cm]. Od samego startu noga idealnie układała się w obuwiu co zapewne zawdzięcza dobrej amortyzacji oraz dynamice biegu[starałem się biec równym tempem]. W ostatnich dwóch biegach przy testach szukałem wielu cech i nie zawsze one się zgadzały z tymi, które zaprezentował model Glide 7 Boost. Do biegu wyczynowego potrzebowałem obuwia z jednej strony najmocniejszego[takie, które nie rozwalą się na potoku, poradzą sobie w biegu na 3m ścianę czy szybko odprowadzą wodę wychodząc z bajorka czy bagna] Przy modelu marki Adidas szukałem w pierwszej kolejności wygody na 21km biegu w drugiej zaś bardzo dobrej amortyzacji[bardzo dobrze trzyma się obuwie stopy]. Bieg po asfalcie niezwykle obciąża nasze stopy i warto zadbać o najbardziej optymalne obuwie spełniające kryteria o jakich piszę. To też rodzaj nawierzchni, która wymaga przyczepności! Model Adidasa nie przeszkadzał w biegu intensywnie wchodząc w interakcje obuwie-asfalt  Kolejnym akcentem, który zawsze miło zaskakuje jest wentylacja w bucie. Ktoś się zaraz zapyta o słowo wykorzystywane w kontekście obuwia? Odpowiadam! Wentylacja zdecydowanie pomaga naszej stopie aktywnie pracować. Im wydajniejsza tym lepiej. W warunkach skrajnie ciepłych to bardzo duży argument ZA przy zakupie!

unnamed

Odpowiednie obuwie do biegania! Jakie? Do czego ma służyć?

To pytanie zawsze nurtuje! Chce zakupić obuwie, które ma się mi przydać zawsze i wszędzie. Czy takie obuwie istnieje? Naszym zdaniem nie istnieje obuwie idealne, ale są buty, które idealnie sobie radzą w każdych warunkach. Oczywiście zawsze jest wiele pytań.

  1. Wybiorę obuwie lekkie, ale czy będę czuła się w nich pewnie? Są za lekkie przecież, nie czuje, że mam na sobie obuwie!
  2. One są za ciężkie! Nie chce obuwia, które pozbywa się wody w tempie żółwia!
  3. Szukam jakości, ale chce obuwie do 150złotych. Czy aby na 100%szukasz najlepszego obuwia? Jaka cena będzie odpowiednia?

Mówią, że nie ma złych pytań, są tylko złe odpowiedzi. Idąc tym tokiem myślenia chcielibyśmy tylko powiedzieć, że model Adidasa w zupełności odnajdzie się zarówno w biegach luźnych[5,10,15], posłuży do treningu funkcjonalnego na siłowni lub też na świeżym powietrzu oraz spokojnie przebiegniecie w nich swój pierwszy czy trzeci Półmaraton.

Nigdy nie ukrywałem, że lubię, gdy obuwie mi się przy okazji podoba wizualnie[jak baba] i Adidas Supernova Glide 7 Boost może się podobać bardzo!

PODSUMOWANIE

Wielu odnosi się do poprzedników Adidas Supernova Glide 7 Boost. Ja natomiast nie będę tu kolorował, że biegałem, że widziałem i że nowsze to lepsze. Ja napisałem Wam tylko o swoich odczuciach po przebiegnięciu w tym obuwiu BMW Półmaratonu Praskiego . Sami zdecydujecie czy warto biegać w tym modelu. To co ważne- wygoda! Nie niszczcie swoich nóg w butach nie przystosowanych do odpowiednich dystansów biegowych, a już na 100% nie biegajcie w halówkach do piłki nożnej[ jako amator/laik w takim obuwiu podszedłem do I półmaratonu i efekt? Utrata dwóch paznokci + liczne otarcia]

No, ale Polak potrafi…

TESTER

Radosław Chmielewski –  dziennikarz sportowy, niespełniony piłkarz, biegacz wyczynowy. Na koncie kilkanaście surwiwali, półmaratony oraz liczne biegi na luźne 5 i jeszcze luźniejsze 10km. Fan sportów wyczynowych. Od dwóch lat kocha deskę zwaną snowboardem[ona się w nim powoli zakochuje;)]. Mamie nie powiedział, ale skoczył z 4500metrów ze spadochronem! Ojj…już chyba się dowie:)

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed