Dakar 2016: Wyniki końcowe!

Rajd Dakar

Zakończyła się 37. edycja Rajdu Dakar. To najtrudniejsza edycja dla Polaków od lat. Jak było?

W kategorii samochodów wygrał jadący Peugotem Francuz – Stephane Peterhansel.Najlepszy z Polaków Jakub Przygoński, dla którego był to debiut w roli kierowcy, w końcowej klasyfikacji uplasował się na 15 pozycji.

Ten Dakar był dla nas bardzo dobry. Bardzo się cieszymy. Zaczynaliśmy z myślą, żeby w ogóle dojechać.

Jakub Przygoński, debiutant w roli kierowcy auta terenowego na Rajdzie

Każdy z Polaków walczył jak Lew podczas tej edycji rajdu i wielokrotnie to nawet nie o uciekający czas chodziło. Marek Dąbrowski oraz Jacek Czachor po poważnej awarii i dużej stracie zdołali awansować na 29. pozycję w końcowej klasyfikacji. Adam Małysz, dla którego ten rajd był bez wątpienia najgorszy, ukończył zmagania w klasyfikacji generalnej na 52 pozycji. W klasyfikacji motocyklistów dobre miejsce, jak na swój wiek, zajął Jakub Piątek, który ukończył rajd na 19 pozycji.

Nie zapominajmy o Rafale Soniku, zwycięzcy z zeszłego roku, który musiał w tym roku przełknąć gorycz porażki i to porażki nie swojej a quada.

Sonik Małysz

fot.Facebook\Rafał Sonik

Na piątym etapie Rajdu Dakar Rafał Sonik zatrzymał się z powodu awarii silnika i nie dotarł o własnych siłach do biwaku w Uyuni, Razem z zespołem serwisowym dokładnie przeanalizował powody usterki i potwierdził swoje przypuszczenia – nie miał wpływu na awarię, która wykluczyła go ze zmagań.

Rozeszły się spawy na części, którą sprowadzamy od czterech lat ze Stanów Zjednoczonych i jeszcze nigdy nas nie zawiodła. Musiał to być minimalny błąd producenta lub zadziałało ciśnienie na dużej wysokości oraz nagłe zmiany temperatur kiedy gorący silnik był oblewany lodowatą wodą podczas przejazdu przez rzeki. Wiem jedno – ta usterka już nam się więcej nie przydarzy

Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar na Quadzie w 2015 roku

Z Beduinem jednak wróci Polak!

Powód do radości ma za to mechanik pokładowy Darek Rodewald, którego holenderska załoga zwyciężyła w klasyfikacji ciężarówek.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed

Shares