WOŚP 2016: Owsiak podsumował Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

72 mln 696 tys. 501 zł – tyle zebrano podczas 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla pediatrii i seniorów – poinformował szef WOŚP Jerzy Owsiak. Całościowe wyniki zbiórki zostały przedstawione podczas konferencji prasowej w Radomiu.

12790961_10153364238962414_4439496464009003224_n

WOŚP 2016: Owsiak Podsumował Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Dokładna kwota, jak poinformował Owsiak podczas konferencji w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. Tytusa Chałubińskiego wyniosła 72 696 501,53 zł.

Dzięki charytatywnym aukcjom zebrano prawie 4,5 mln zł. Na kwotę 24. Finału WOŚP składają również się m.in. datki do puszek 120 tys. wolontariuszy WOŚP, wpłaty do skarbon stacjonarnych, środki przekazane poprzez charytatywne SMS-y, środki zebrane w wyniku akcji prowadzonych przez sponsorów WOŚP.

Koszty zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki – jak poinformowała WOŚP – wyniosły 2 258 098,74 zł, co stanowi 3,1 proc. zebranych środków.

Na koszty te składają się m.in. wyprodukowanie serduszek WOŚP, materiały promocyjne i reklamowe, usługi przewozowe, kurierskie i telekomunikacyjne oraz usługi i wynagrodzenia osób dodatkowo zatrudnionych do współpracy ze sztabami i wolontariuszami w zakresie przeprowadzenia i rozliczenia ogólnopolskiej zbiórki.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! Z roku na rok bije rekordy i pomaga jeszcze bardziej

W styczniu Owsiak poinformował, że za zebraną do tej pory kwotę (ok. 30 mln zł niższą niż ostateczna suma) WOŚP będzie mogła wyposażyć w nowoczesnych sprzęt nawet 320 oddziałów szpitalnych. Szef WOŚP podziękował wszystkim zaangażowanym w tegoroczną akcję, m.in. służbom mundurowym, włodarzom miast, w których odbywały się koncerty oraz artystom, a także mediom.

Jeżeli byśmy tylko mieli te pieniądze, które są deklarowane, będziemy mogli mierzyć bardzo wysoko. Jeśli na konto Fundacji wpłynęłaby deklarowana kwota, to nowy sprzęt będzie mógł trafić do 320 oddziałów pediatrycznych. Wsparcie otrzymają też placówki zajmujące się opieką nad seniorami.

Jerzy Owsiak

W zeszłorocznym Finale WOŚP zebrała około 20 milionów mniej niż w obecnym. Po raz trzeci Orkiestra zbierała pieniądze na zapewnienie godnej opieki najstarszym pacjentom oraz na diagnozowanie najmłodszych.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to fundacja o charakterze filantropijnym. Jak czytamy w statucie, jej podstawowym celem jest „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.

Siepomaga_wosp_700X400_2

Najpopularniejszą i przynoszącą największe dochody dla fundacji akcji jest organizowany w styczniu, ogólnopolski dzień pomocy o charakterze charytatywnym- „Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Ważnym elementem finału są koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele fundacji, oraz inne wydarzenia organizowane w ramach finału jak np. różne imprezy kulturalne, sportowe. Na przestrzeni wielu lat w tym temacie dochodziło do różnego rodzaju kontrowersji z wynagrodzeniami artystów, którzy deklarując pomoc WOŚP i granie za przysłowiową butelkę wody, ostatecznie brali gaże koncertowe do miast, samorządów i sponsorów.

W czasie finału fundusze zbierane są za pośrednictwem kwest, z których najważniejsza jest publiczna akcja na ulicach miast prowadzona przez dziesiątki tysięcy wolontariuszy. Bardzo duże pieniądze przynoszą różnego rodzaju licytacje w internecie oraz przekazywane rzeczy od ludzi znanych, którzy wspierają WOŚP.

My również staraliśmy się za pomocą możliwości, które daje nam nasza praca zebrać jak największą sumę podczas licytacji wyjątkowej koszulki Mistrzów.

koszulka mistrzów

 bal_2

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed