Orlen Warsaw Marathon 2016 [Podsumowanie]

Pierwszy raz w historii tego maratonu(IV edycja) wygrał Polak. Artur Kozłowski( MULKS MOS Sieradz) wygrał tegoroczny Orlen Warsaw Marathon. Tym większa radość, gdy zobaczyliśmy na mecie kolejnego Polaka, Henryka Szosta, który uplasował się na drugim bardzo dobrym miejscu.

Na pokonanie 42 km i 195 m zwycięzca potrzebował 2 godzin, 11 minut i 56 sekund. Tym samym Kozłowski został mistrzem Polski i pierwszym Polakiem triumfującym w tej imprezie. Drugie miejsce zajął Henryk Szost (2:12.43), a trzeci linię mety przekroczył Kenijczyk Charles Munyeki (2:12.57).

Bardzo przeszkadzał wiatr, ale dobrze rozłożyłem siły i to okazało się gwarantem sukcesu.

Artur Kozłowski, zwycięzca Orlen Warsaw Marathon 2016

Wśród kobiet najszybciej 42 km 195 m pokonała w 2:28.43 Etiopka Kumeshi Sichala. Pierwszą Polką, na ósmej pozycji, była Angelika Mach (AZS UMCS Lublin) – 2:37.13.

Strasznie wiało, ale przez większość trasy koło mnie było tylu mężczyzn, że mogłam chronić się przed podmuchami za plecami wyższych ode mnie. Mój stosunkowo niski wzrost może nie pomagał, jednak na pewno dzisiaj nie przeszkadzał.

Angelika Mach, lekkoatletka

W biegu na 10 km zwyciężył Daniel Muindi Muteti. Kenijczyk, który na początku miesiąca triumfował w 11. PZU Półmaratonie Warszawskim, osiągnął w niedzielę wynik 28.53. Wśród kobiet triumfowała Białorusinka Nina Sawina – 32.59. Druga na mecie Dominika Napieraj (AZS AWF Wrocław) uzyskała ten sam rezultat.

Wśród osób niepełnosprawnych, którzy pokonywali dystans 21 km 97 m handbike’ami, zwyciężył zdobywca dwóch złotych medali igrzysk paraolimpijskich w Londynie, były żużlowiec Rafał Wilk (Stal Rzeszów) – 31.49.

Lubisz biegać? Trenujesz profesjonalnie? Chcesz się sprawdzić? Widzieliście już ogólnopolski kalendarz biegowy 2016? Zapisz się i wystartuj!

Warto Wiedzieć!

Maraton był jednocześnie biegiem kwalifikacyjnym do do igrzysk olimpijskich. Całe wydarzenie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze.

W zawodach udział wzięło ponad 16 tys. osób z 40 krajów – 9694 wystartowało na 10 km, a 6750 w maratonie.

Liczby Orlen Warsaw Marathonu 2016:

1,3- tyle ton makaronu trzeba było dostarczyć do strefy Pasta Party dla biegaczy i gości OWM 2016

14- tyle ton owoców zjedli zawodnicy w Miasteczku biegacza OWM 2016

21- tyle zespołów mogliście usłyszeć na trasie maratonu OWM

1200- tylu wolontariuszy czuwało nad bezpieczeństwem i dobrym samopoczuciem, pomocą dla biegaczy

41 900- tyle batonów energetycznych zjedli w miasteczku zawodnicy OWM

62 400- tyle litrów izotonika wypili biegacze czyli jakieś 2 cysterny samochodowe