Rocky: 40 lat temu pojawił się na ekranach kin [Wspominamy]

Wyobrażacie sobie 40 lat światowego kina?! Zmieniło się prawie wszystko. No może poza tym, że lubimy do symboli kina wracać, a one wyciągnięte z przed lat na nowo rozpalają serca kinomaniaków.

Film, za którego scenariusz odpowiada odtwórca tytułowej roli – Sylvester Stallone, wszedł do kin dokładnie cztery dekady temu.

21 listopada 1976 roku był wyjątkowy. Światową premierę miał pierwszy film kultowej serii „Rocky” z Sylvestrem Stallonem w roli głównej. Za sprawą wcielenia się w tytułową postać „Włoski Ogier” zyskał prawdziwą, międzynarodową sławę.

Powinniśmy zadać sobie pytanie: Co nie było kultowe w filmie „Rocky”?

Forma przygotowań mistrza boksu, sprzęt na którym trenował, ubrania, styl walki- to wszystko odnosiło się do głównego bohatera.

Autorem scenariusza był sam Stallone – podobnie, jak w przypadku kolejnych pięciu filmów opowiadających o bokserze-amatorze. Za reżyserię filmu odpowiada natomiast John G. Avildsen, nagrodzony statuetką Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oprócz Oscara dla najlepszego reżysera, w 1977 roku „Rocky” zdobył również najważniejszą nagrodę – za najlepszy film, oraz za najlepszy montaż.

Twórcą ścieżki dźwiękowej do filmu, jest Bill Conti.  Stworzył między innymi „Gonna Fly Now” wykorzystaną w kultowej scenie treningu kończącego się na szczycie schodów Filadelfijskiego Muzeum Sztuki.

 

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed