Polscy siatkarze ruszają autostopem do Bombaju! Dzięki tej podróży zrealizują wielki cel charytatywny!

Piękny projekt zrodził się w głowie 28-letniego kapitana i atakującego Jastrzębskiego Węgla, Patryka Strzeżka i zaraził tym projektem innych. O co chodzi?

13-letni Kacper z Żor urodził się z rozszczepem kręgosłupa, przepukliną i wodogłowiem. Musi jeździć na wózku, który nie jest do niego przystosowany. I tutaj pojawiła się piękna idea by chłopakowi pomóc. Uda się uzbierać na nowy wózek? Z pewnością, a pomogą mu Patryk Strzeżek i Mateusz Przybyła.

Autostopem z Jastrzębia-Zdroju prosto do… Bombaju.

Jak informuje Dziennik Zachodni.pl pomysł dwóch siatkarzy – Patryka Strzeżka z Jastrzębskiego Węgla oraz Mateusza Przybyły z MSK Będzin – ma sprawić, że życie chorego 13-letniego Kacpra z Żor stanie się lepsze. Zawodnicy postanowili wyruszyć w podróż, podczas której będą zbierać pieniądze na nowy wózek inwalidzki dla chłopca.

Wszystko zaczęło się od poszukiwania inspiracji i celu przed kolejną podróżą i wakacjami po sezonie Patryka Strzeżka. Atakujący i kapitan Jastrzębskiego Węgla nie chcąc samotnie ruszać w podróż zwerbował do wspólnej wyprawy siatkarza, Mateusza Przybyłę, środkowego z klubu MKS Będzin, a potem zaplanowali jak chłopcu pomóc.

A pomysł mniej więcej wygląda tak:

– Wyruszymy autostopem i jachtostopem do dalekiego Bombaju, a w czasie podróży – dzięki sponsorom i datkom od osób czy firm prywatnych zbierzemy pieniądze na potrzebny dla chłopca sprzęt mówi Patryk Strzeżek, pomysłodawca wyprawy

Jego przyjaciel i kompan w podróży dodaje:

-z Iranu przepłyniemy jachtostopem do Emiratów Arabskich, stamtąd do Indii. Zakładamy, że zajmie nam to nieco ponad dwa miesiące – mówi Mateusz Przybyła

Na co dokładnie choruje 13- letni Kacper?

Bartosz Wojsa\ Dziennik Zachodni.pl

13-letni Kacper Kudyba z Żor urodził się z rozszczepem kręgosłupa, przepukliną oponowo-rdzeniową oraz wodogłowiem. Efektem jego choroby jest pęcherz neurogenny i niedowład kończyn dolnych. Obecnie doszła jeszcze skolioza

-Dowiedzieliśmy się o tym w siódmym miesiącu ciąży. Trzeba było od razu zrobić pierwszą operację, by zamknąć przepuklinę. Kacper już dwa razy miał też operację odkotwiczenia rdzenia kręgowego, co zwiększa jego kłopoty z chodzeniem. Były również dwie operacje ortopedyczne, ale Kacpra czeka jeszcze operacja kręgosłupa – mówi Marta Kudyba, mama chłopca.

Czas działa na niekorzyść Kacpra. Dziecko rośnie, a wraz ze wzrostem zwiększa się także dysproporcja pomiędzy jego górną a dolną częścią ciała. Do tego dochodzą więc różne niedowłady, odzywa się układ nerwowy, słabną mu nogi. Operacje dla Kacpra to jeden krok do przodu, ale dwa do tyłu.

Gdy zoperowali mu stopy, by mógł chodzić w ortezach, to na sześć tygodni musieli włożyć mu nogi do gipsu. To z kolei tak je osłabiło, że już w ortezach chodzić nie może, bo nie jest w stanie się utrzymać.

Teraz rodzice chłopca walczą z jego chorobą zajęciami rehabilitacyjnymi – trzy razy w tygodniu. Mimo tego, że Kacper obecnie musi poruszać się na wózku inwalidzkim, wciąż ma siłę, by trenować. Gdy miał 5 lat, zaczął w ramach rehabilitacji pływać. Szło mu tak dobrze, że szybko zrobił nawet… kartę pływacką. Jeździł na specjalnych nartach, na rowerku trójkołowym, a obecnie na handbike’u, czyli rowerze napędzanym siłą rąk.

A co mówi sam Kacper o swojej aktywności?

Kiedyś miałem silne nogi, chodziłem i grałem z bratem w piłkę nożną. Teraz zacząłem bardziej interesować się siatkówką i unihokejem. Sport daje mi radość, mam dużo zajęć, które są dla mnie odskocznią od codzienności – mówi 13-latek

Więcej o wyprawie dwóch wyjątkowych siatkarzy dowiecie się śledząc ich podróżniczy fanpejdż tutaj. Są też dostępni na Instagramie. Znajdziecie ich pod nazwą „Autostopem do Bombaju”.

Możecie pomóc Kacprowi wpłacając dowolną sumę na adres:

Stowarzyszenie Space For Dream
ul. Zielona 5/12
44-335 Jastrzębie-Zdrój
75175000120000000037089807
Raiffeisen Bank Polska S.A.
w tytule przelewu należy wpisać „dla Kacpra”

 

 

Źródło: Dziennik Zachodni.pl \Żyjesz.pl

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed