David Gilmour: Live In Pompeii. Koncertowy album artysty [Posłuchaj]

7 i 8 Lipca 2016 roku w legendarnym amfiteatrze w Pompejach miały miejsce dwa widowiskowe koncerty Davida Gilmoura w ramach trasy Rattle That Lock Tour.

Były to pierwsze show z udziałem publiczności, jakie odbyły się w wybudowanym w 90 r p.n.e. rzymskim amfiteatrze, arenie walk gladiatorów, od czasu wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery.

„To magiczne miejsce. Powrót tutaj, zobaczenie tej sceny, było czymś przytłaczającym. To miejsce pełne duchów…” – mówił o antycznej budowli Gilmour, który w 1971 roku zarejestrował tam słynny koncert Live At Pompeii z Pink Floyd.

Wraz z szeregiem wybitnych muzyków wykonał w Pompejach między innymi tytułowe utwory ze swoich ostatnich dwóch, solowych płyt – Rattle That Lock i On An Island, a także klasyczne kompozycje Pink Floyd – Wish You Were Here, Comfortably Numb i One Of The Days – utwór, który Pink Floyd zagrali w Pompejach także w 1971 roku. Na obu koncertach publiczność usłyszała także The Great Gig In The Sky z Dark Side Of The Moon, który artysta bardzo rzadko wykonuje solo.Spektakularne widowisko pełne niezwykłych efektów specjalnych: laserów, efektów pirotechnicznych i wizualizacji wyświetlanych na okrągłym ekranie superpanoramicznym zostało zarejestrowane w najlepszej możliwej jakości i ukazuje się w szeregu formatów audio-wizualnych.

Lata 70 Davida Gilmoura

David Gilmour otrzymał propozycję dołączenia do Pink Floyd (jako wokalista i gitarzysta) na przełomie 1967 i 1968 roku. Była to reakcja zespołu na coraz większe problemy z uzależnieniem od narkotyków dotychczasowego lidera – Syda Barretta. Początkowym zadaniem Gilmoura miało być głównie zastępowanie Barretta podczas koncertów. Wkrótce jednak Barrett opuścił zespół na dobre, a Gilmour zajął jego miejsce. Charakterystyczny styl gry Gilmoura był jednym ze źródeł sukcesu Pink Floyd w latach 70., dając mu na pewien czas dominującą pozycję w zespole. Jednakże po sukcesach The Dark Side of the Moon i Wish You Were Here na pierwszą pozycję wysunął się Roger Waters – kompozytor przytłaczającej większości materiału z płyt Animals, The Wall, ale już płyta The Final Cut, była w całości jego autorstwem, co w środowisku dziennikarzy wywołuje do dziś dyskusję, czy to nie jest aby pierwszy album solowy basisty.

„David Gilmour – Live In Pompeii” ukazała się w następujących wersjach:

– 2 CD (obie płyty mają po 74 minut muzyki)

– 2 DVD (koncert + film dokumentalny „„Pompeii Then And Now”) w formatach: Stereo PCM, 5.1 Dolby Digital oraz 5.1 DTS

– Blu-Ray (koncert + film dokumentalny „„Pompeii Then And Now”) w formatach 96/24 PCM Stereo oraz 96/24 DTS MAA

– Box (2CD – tracklista jak w wersji standard, 2 Blu-Ray: BR#1 tracklista jak w wersji standard, BR#2: wybór utworów z koncertu / materiały dokumentalne z Wrocławia (2016) i Ameryki Południowej (2015), materiał dokumentalny BBC, książeczka ze zdjęciami, przewodnik po Pompejach, plakat, 4 pocztówki)

– 4LP (z kodem do pobrania materiału w wersji cyfrowej

Tracklista wersji 2CD:

CD#1

 1. 5 A.M.
 2. Rattle That Lock
 3. Faces Of Stone
 4. What Do You Want From Me
 5. The Blue
 6. The Great Gig In The Sky
 7. A Boat Lies Waiting
 8. Wish You Were Here
 9. Money
 10. In Any Tongue
 11. High Hopes
 12. One Of These Days

CD#2:

 1. Shine On You Crazy Diamond
 2. Fat Old Sun
 3. Coming Back To Life
 4. On An Island
 5. Today
 6. Sorrow
 7. Run Like Hell
 8. Time / Breathe (In The Air) (reprise)
 9. Comfortably Numb

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed

Shares