Najbogatsze europejskie Domy Mody i Dóbr Luksusowych nie mają co robić z nadmiarem pieniędzy [Pomożecie wydać?]

„Od przybytku głowa nie boli” i od za dużej ilości gotówki też nie powinna boleć. A jednak chyba „co za dużo to niezdrowo”. 

Francuskie spółki LMVH, Kering i Hermes International, wraz ze szwajcarską Richemont, zgromadziły na koniec 2017 r. łącznie 21,5 mld dol. w gotówce – podała największa agencja prasowa dotycząca rynku finansowego, Bloomberg. Kwartalne wyniki LVMH przeskoczyły oczekiwania wraz ze wzrostem sprzedaży o 13 proc.

Dlaczego europejskie dobra luksusowe są w cenie? Odpowiada za to między innymi boom sprzedażowy w Chinach oraz wejście na rynek nowej generacji projektantów. Pojawiają się pieniądze i jest ich coraz więcej. Co robić? Ograniczyć sprzedaż jak jest popyt?

Przedsiębiorstwa operujące na rynku dóbr luksusowych niewielkie możliwości zwiększania produkcji – bo ich towary w pewnym momencie przestałyby być luksusowe. Z drugiej strony, jak twierdzi cytowany przez Bloomberga rynkowy ekspert Ashok Som, firmy te nie mogą po prostu od tak trzymać tych pieniędzy.

Jeśli nie trzymasz pieniędzy na koncie ani nie zwiększach produkcji, to musisz wprowadzić system, który pozwoli Ci sprawnie wypłacać pieniądze bez szkody dla spółki czy firmy. Możliwości nie ma wielu. Zawężają się one do wypłacania dywidend i do przejęć innych działalności czy spółek i tak już się na europejskim rynku dzieje…

Najbogatsze europejskie Domy Mody i Dóbr Luksusowych nie mają co robić z nadmiarem pieniędzy [Pomożecie wydać?]

Hermers, który dzięki uruchomieniu sprzedaży online osiąga rekordowe przychody. To nakazało niemal od razu wypłatę udziałowcom specjalnej dywidendy, przeznaczając na ten cel ponad pół miliarda euro. Z kolei Richemont wyda 2,7 mld euro na przejęcie włoskiego e-sprzedawcy Yoox Net-a-Porter.

Na rynku dóbr luksusowych przejęcia nie są łatwe. Nie tak dawno temu mówiło się o Chanel, Breitling czy Jimmy Choo. Spekulacje mówią o możliwym przejęciu brytyjskiej Burberry Group czy amerykańskiej Tiffany, lecz bardziej prawdopodobny jest zakup mniejszych spółek przez rynkowych liderów.

Źródło: Żyjesz.pl\Bloomberg

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed

Shares