28. Bieg Konstytucji 3 Maja: Rekordowy bieg na 5 km w stolicy [Podsumowanie]

Na starcie 28. edycji Biegu Konstytucji 3 Maja w Warszawie stanęło 5274 zawodników ustanawiając tym samym rekordową frekwencję tego wydarzenia. W roku ubiegłym było to 5161 uczestników. W ramach święta Konstytucji na warszawskiej Agrykoli odbyło się kilka biegowych wydarzeń również dla najmłodszych. W 7. Oshee Biegu z Maskotką w czterech kategoriach wiekowych wystartowało (i dotarło do mety) 808 młodych sportowców. We wszystkich biegach wystartowało 6212 uczestników.

Najlepsza wśród kobiet na 5 km w kategorii OPEN okazała się 26-letnia reprezentantka klubu LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża, Paulina Mazurek-Lipska. Linię mety przekroczyła z czasem 18:38 i tym samym wygrała 28. Bieg Konstytucji 3 Maja w grupie kobiet. Co miała do powiedzenia po biegu:

To był mój pierwszy start tutaj i dzięki Bogu, że organizatorowi nie przyszło do głowy zrobić dwóch pętli na 10 km. Startowałam w Biegu Powstania Warszawskiego i w Biegu Niepodległości, ale ta trasa jest zdecydowanie najtrudniejsza z tej triady ze względu na Agrykolę – dodała Mazurek-Lipska.

Najlepszy wśród mężczyzn na 5 km w kategorii OPEN i też całościowo najszybszy na biegu był również reprezentant LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża, Jakub Nowak. Pięciokilometrową trasę pokonał w 15 minut i 28 sekund. Wygrał 28. Bieg Konstytucji 3 Maja w grupie mężczyzn. Co powiedział po biegu:

Ten bieg był dla mnie szczególny. Rozpoczynam świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości, a uchwalenie Konstytucji 3 Maja to była wielka chluba dla Polski – zakończył Nowak.

Pięciokilometrowa trasa wiodła przez miejsca związane z osobą i dziełem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – inspiratora prac nad Ustawą Rządową z 1791 roku: Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykolą, Al. Ujazdowskimi, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego do mety przy Rozbrat.

Wcześniej kilkaset dzieci wzięło udział w Biegu z Maskotką na dystansie 700 m.

Wyniki 28. Biegu Konstytucji 3 Maja „Zabiegaj o Pamięć”