Bill Cosby i Roman Polański usunięci z Amerykańskiej Akademii Filmowej [Komunikat]

Decyzja o wyrzuceniu Romana Polańskiego i Billa Cosby’ego została podjęta 1 maja, ale Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej poinformowała o niej dopiero dwa dni później.

Z komunikatu możemy dowiedzieć się w bardzo krótkich kilku zdaniach, że Akademia i jej członkowie muszą przestrzegać standardów etycznych.

Przypomnijmy, że reżyser Roman Polański opuścił USA z obawy przed więzieniem, gdy został w 1978 roku oskarżony o seks z nieletnią Samanthą Geimer. Miała wówczas 13 lat. Geimer po latach chciała zakończenia sprawy sądowej. Polański twierdzi, że kobieta już dawno mu „wybaczyła”.

Słynnego komika Billa Cosby’ego dopiero co uznano winnym napaści seksualnej. Ława przysięgłych sądu w Pensylwanii orzekła, że 80-latek zgwałcił koszykarkę Andreę Constand, wcześniej podając jej środek odurzający. Co prawda z części zarzutów wycofała się, podpisując ugodę, ale nie wszystko mógł sąd odpuścić. Do zdarzenia doszło w 2004 roku. Podobne oskarżenia o odurzenie i molestowanie seksualne wysunęło pod adresem Cosby’ego kilkadziesiąt kobiet z którymi w większości hollywoodzki aktor zawarł umowy ugodowe.

Dla Polaka decyzja Amerykańskiej Akademii Filmowej jest nie do przyjęcia i już jego amerykański adwokat się sprawą zajmuje. Będzie składana apelacja tymbardziej, że jak twierdzi sam reżyser, Akademia przy podejmowaniu tej decyzji działała wbrew swojemu regulaminowi.

Do tej pory z grona Akademii usunięto tylko dwóch członków i był to mało znany aktor Carmine Caridi, który sprzedawał kopie filmów przeznaczonych dla akademików. Drugą – Harvey Weinstein, wykluczony w obliczu skandali związanych z molestowaniem seksualnym w środowisku filmowym.  Kolejnych dwóch dołączyło z dniem 1 maja i jest to niechlubne grono z Hollywood.

Logiki tu brakuje, bo co z usunięciem z Akademii po aferach seksualnych Woody’ego Allena czy Kevina Spaceya? Akademia czeka na wyroki sądowe?!

Roman Polański usunięty z Amerykańskiej Akademii Filmowej: Gdzie dowiedział się o tej decyzji?

Aktualnie Roman Polański przebywa w kraju, gdzie promuje swój nowy film. „Prawdziwa historia” to adaptacja oparta na podstawie bestsellerowej powieści Delphine de Vigan. W najnowszym filmie Romana Polańskiego w rolach głównych zobaczymy żonę reżysera, Emmanuelle Seigner oraz znaną z filmowej roli Vesper w „Casino Royale” u boku Jamesa Bonda, Evę Green.

W Polsce premiera filmu polskiego reżysera już za tydzień, 11 maja.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed