Nike Pegasus: 10 faktów, o których nie miałeś pojęcia [Historia Legendy]

W 1983 roku marka Nike zaprezentowała model Pegasus – buty, które miały stać się uniwersalnym fasonem dla wszystkich biegaczy. Miały symbolizować ruch, prędkość oraz dawać wrażenie latania, dlatego wyposażono je w amortyzację Air oraz nazwano na cześć mitologicznego, skrzydlatego konia Pegaza.

10 słynnych biegaczy, którzy trenują w Pegasusach

 1. Joan Benoit Samuelson
 2. Matthew Centrowtiz
 3. Timothy Cheruiyot
 4. Amy Cragg
 5. Lelisa Desisa​​
 6. Evan Jager
 7. Geoffrey Kamworor
 8. Eliud Kipchoge​​
 9. Faith Kipyegon
 10. Bernard Lagat​

W trakcie 35-letniej kariery, Pegasusy przeszły istotne modyfikacje technologiczne i wytrzymały codzienne treningi niezliczonych biegaczy amatorów i sportowców. Jednak model nie od zawsze stanowił chlubę Nike. Poniżej znajduje się 10 najciekawszych faktów na temat tego modelu.

fpt. materiały prasowe/ Nike Polska
fot. materiały prasowe/ Nike Polska
 • To najlepiej sprzedający się model biegowy Nike w historii.
 • Mark Parker, obecny CEO Nike, był członkiem zespołu odpowiedzialnego za stworzenie oryginalnych Pegasusów. W tamtym czasie zajmował jednak stanowisko managera w dziale zaawansowanego projektowania oraz dyrektora działu projektowania i konstrukcji.
 • Pegasus był pierwszym modelem, w którym zastosowano Air Wedge – jednostkę powietrzną Air, która znajduje się jedynie pod piętą. Według katalogu Nike z 1982 roku: „Air Wedge tłumi wstrząsy o 12 proc. lepiej niż wkładka z pianki EVA, którą zastąpiła”. Co ciekawe, początkowo model ten nazwano Air Wedge Trainer.
 • W 1987 roku wypuszczono dziecięcą wersję tego modelu.
 • Widoczna poduszka Air została wprowadzona do modelu Pegasus w 1996 roku.
 • Założyciel Nike, Phil Knight prawdopodobnie ma w tym momencie na nogach czarne Pegasusy. Widziano go już w tym modelu na oficjalnych przyjęciach, podczas publicznych wystąpień,
  a także pomiędzy spotkaniami w siedzibie Nike w Beaverton w Stanie Oregon (USA).
 • W 1997 roku chwilowo zawieszono koncesję na produkcję Pegasusów. W 1998 roku model pojawił się pod nazwą Arma, ale technologia praktycznie pozostała taka sama. W 2000 roku oficjalnie powrócił jako Air Pegasus 2000, zaprojektowany przez twórcę Air Max Plus – Seana McDowella. Stanowił część kolekcji Bowerman Series tworzonej przez biegaczy dla biegaczy.
 • W 2004 roku pojawiła się pierwsza wersja Pegasusów dopasowana do anatomii kobiecej stopy. Wzmocniono między innymi poziom wsparcia w środkowej części buta. Jednak dopiero w 2006 roku uznano to za cechę specyficzną dla płci. W wersji z 2018 roku po raz pierwszy zastosowano piankę Cushlon specjalnie dostosowaną do damskiej stopy.
 • To pierwszy, niekoszykarski but Nike, w którym wykorzystano zapięcie FlyEase.
 • W 2018 roku, czerpiąc inspirację z modelu Zoom Vaporfly 4%, Pegasusy wyposażono po raz pierwszy w poduszkę Zoom Airbag na całej długości podeszwy. Chcąc dowieść, że poduszka Air może się zginać podobnie jak płytka węglowa, projektanci podgrzali poduszkę w mikrofalówce i owinęli wokół kufla z piwem.

Pięć edycji limitowanych. Poznaj historię Nike Pegasus

1988 rok

Męski model Air Pegasus ACG wyposażono w cholewkę ze skóry syntetycznej oraz gumowe noski, aby zapewnić biegaczom obuwie odpowiednie na chłodniejszą pogodę oraz biegi terenowe.

1991 rok

Męski model Air Pegasus A/T został wykonany z czarnej i szarej skóry naturalnej oraz syntetycznej z myślą o bieganiu po każdego rodzaju nawierzchni.

1991 rok

Air Pegasus Racer to lżejsza wersja modelu Air Pegasus stworzona z myślą o startach w zawodach.

2003 rok

Model Air Trail Pegasus został wyposażony w wytrzymały bieżnik o waflowej fakturze, który miał zapewnić lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni. Cholewka została wykonana z przewiewnej siateczki, a gumowy nosek dodatkowo chronił obszar palców.

2017 rok

Chcąc uczcić sukcesy Mo Farah, Nike stworzyło spersonalizowaną edycję ulubionych butów treningowych biegacza. Air Zoom Pegasus Mo Farah nawiązują do faktów z życia maratończyka: czerwony kolor odnosi się do jego ulubionej drużyny piłkarskiej, flaga Union Jack symbolizuje tytuł szlachecki nadany mu przez królową Elżbietę II, a złote akcenty – dziewięć złotych medali.

Warto Wiedzieć!

Nike Air Zoom Pegasus 35 dostępny będzie w  kolorystyce Elemental Rose w damskiej rozmiarówce już od 15 maja br., a damskie i męskie modele w wersji Crimson od 1 czerwca na stronie nike.com oraz u wybranych sprzedawców detalicznych.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed

Shares