Olga Tokarczuk: „Man Booker International prize” w rękach Polki. To międzynarodowa nagroda literacka [Wielkie Brawa]

Olga Tokarczuk  z nagrodą „Man Booker International prize” za książkę „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft. Uhonorowanie laureatów odbyło się na uroczystej gali w londyńskim Victoria and Albert Museum.

Polska powieściopisarka otrzymuje nagrodę 50 000 funtów za opowieść, która porusza od „dowcipu i radości do prawdziwych, wielkich emocji”. Nagrodą podzieli się z tłumaczką.

Jestem wprawdzie pierwszą polską autorką nagrodzoną tym wyróżnieniem, co sprawia, że jestem niesamowicie dumna, ale muszę też przyznać, że nie wierzę w coś takiego jak literatury narodowe. Literatura to coś więcej, to żyjące stworzenie– mówiła na gali Olga Tokarczuk.

W rozmowie z dziennikarką, Emilią Padoł mówiła o swojej książce:

To książka pisana 12 lat temu, która dostała drugie życie. Teraz książki strasznie szybko znikają z rynku. Pojawiają się, płoną przez moment, potem zupełnie idą w zapomnienie. A tu pojawiła się okazja, żeby wrócić do „Biegunów” i widzę, że ta książka dalej jest aktualna. Zuniwersalizowała się przez to, że czytają ją teraz na świecie po angielsku – mówiła autorka książki ‚Bieguni”.

Olga Tokarczuk została pierwszą polską pisarką, która wygrała nagrodę Międzynarodowego Człowieka Bookera. Do konkursu zgłoszono ponad 100 powieści, a „Bieguni” Tokarczuk wyłączyły pracę dwóch byłych zwycięzców – południowokoreańskiego Han Kanga i węgierskiego László Krasznahorkai – w celu uzyskania nagrody o wartości 50 000 £, która jest dzielona  po równo z tłumaczką jej książki – Jennifer Croft.

Angielski tytuł powieści to „Flights”. W Polsce została wydana w 2007 i przyniosła pisarce jedną z dwóch w jej karierze Nagród Literackich „Nike”. Główną tematem „Biegunów” jest egzystencja człowieka w podróży.

Warto Wiedzieć!!!

Nad książką „Bieguni” Tokarczuk pracowała trzy lata.

Nagroda Bookera (Man Booker Prize) to najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii. Przyznawana jest od 1969 roku, za najlepszą powieść angielskojęzyczną z ostatniego roku; początkowo otrzymywali ją tylko twórcy z krajów Wspólnoty Narodów i Irlandii. Ostatnie edycje są już otwarte dla wszystkich autorów piszących po angielsku.

W 2005 ustanowiono osobną nagrodę rozdawaną co dwa lata, Man Booker International Prize, dostępną dla pisarzy z całego świata, która przyznawana jest za powieść wydaną w języku angielskim.

Olga Tokarczuk to urodzona w 1962 roku w Sulechowie polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka i psycholog. Dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015).

Zadebiutowała w 1979 na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin ogłosiła pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993. Wydała wówczas Podróż ludzi Księgi. Książka uzyskała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Źródło: themanbookerprize.com/Żyjesz.pl

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed

Shares