Tajlandia: Akcja ratunkowa zakończona sukcesem. Wszyscy zostali wyniesieni z jaskini na powierzchnię [Informacja]

Dwunastu chłopców i ich trener piłki nożnej, którzy zostali uwięzieni w jaskini w północnej Tajlandii przez ponad dwa tygodnie, zostali uratowani – informuje Kyodo News, po tym jak 13 osoba została wyłowiona przez zagranicznych i tajlandzkich nurków.

Wielcy bohaterowie naszych czasów w przeszłości nagradzani za heroiczne postawy i tym razem dokonali rzeczy wielkiej.

Tajlandia: Akcja ratunkowa zakończona sukcesem. Wszyscy zostali wyniesieni z jaskini na powierzchnię [Informacja]

23 czerwca 12 chłopaków w wieku od 11 do 16 lat, którzy na co dzień grają w jednej drużynie piłkarskiej udali się wraz z trenerem do jaskini Tham Luang Nang Non w prowincji Chiang. Ulewne deszcze odcięły od świata wszystkich i potrzebna była pomoc.

W kompleksie jaskiń ciągnącym się kilometrami często w porze deszczowej występują opadami, podtopienia i zalania.

Po 9 dniach poszukiwań 2 lipca odnaleziono wszystkich żywych i rozpoczęto bardzo żmudną w swojej rozciągłości ewakuację.

Z całego świata[Anglia, Dania, Australia, Francja] ściągnięto najlepszych płetwonurków jaskiniowych oraz specjalistów od tego typu interwencji, którzy ruszyli na pomoc w warunkach bardzo ciężkich. Przede wszystkich w wielu miejscach przejścia są bardzo wąskie co też powodowało dodatkowe problemy chociażby przy podróżowaniu ze sprzętem. Nurkowie musieli zdejmować swoje zbiorniki ze sprężonym powietrzem.

Zapowiadało się, że akcja może potrwać nawet kilka miesięcy, ale udało się opracować plan, który zakładał realizację do trzech tygodni i tak w dużej mierze się stało.  Niestety jeden płetwonurek wychodząc z jaskini zginął z powodu braku powietrza w butli tlenowej.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed