Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi za nami [Podsumowanie]

Zakończyła się 12. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym oraz Janowcu nad Wisłą. Ponad 100 filmów, spotkania z wybitnymi twórcami, gwiazdami oraz wiele spektakularnych, niezwykłych koncertów przyniósł festiwal dla widza, który odbywał się w dniach 28 lipca – 5 sierpnia. 

fot. Tomasz Stokowski, Festiwal "Dwa Brzegi"
fot. Tomasz Stokowski, Festiwal „Dwa Brzegi”

Musimy zgodzić się z tym, że mogą być bardzo różne wizje przyszłości, a wspólnie możemy zdecydować, jaka ona będzie. Ten festiwal jest po prostu robiony dla widzów, to nie jest festiwal dla ludzi z branży – mówiła w wywiadzie dla tvn24 dyrektor festiwalu, Grażyna Torbicka.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. 12. edycja odbyła się pod hasłem „Kino, które łączy”.

Integralną częścią Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH. W tym roku zakwalifikowane zostały aż trzydzieści cztery produkcje z całego świata. Do Kazimierza przyjechały filmy m.in. z Niemiec, Kanady, Hiszpanii, Holandii i Francji. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem festiwalowej publiczności. Dzisiaj poznaliśmy zwycięzców.

Znamy zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych

Jury w składzie Gabriela Muskała (aktorka, dramatopisarka), Urszula Antoniak (reżyserka, scenarzystka filmowa) i Piotr Domalewski (aktor, reżyser, scenarzysta) postanowiło przyznać następujące wyróżnienia i nagrody:

I nagroda w wysokości 5000 zł: „LOWER HEAVEN” (reż. Emad Aleebrahim Dehkordi) – jury doceniło filmową spójność  i kompletność, a także świetne ujęcie wątków, zaczerpniętych z biblijnych przypowieści i antycznej tragedii;

II nagroda w wysokości 3000 zł: „SIOSTRY” (reż. Michał Hytroś) – nagroda za pomysł! Jury zachwyciła koncepcja przedstawienia w zabawny sposób opowieści o sprawach ostatecznych;

III nagroda w wysokości 2000 zł: „NA ZDROWIE!” (reż. Paulina Ziółkowska) – doskonały przykład filmu, który pokazuje gdzie kończy się wyobraźnia, a zaczyna animacja i jak banalne kichnięcie może być arcydziełem. Impresja, metafora, zabawa formą i kolorem.

Jury dodatkowo postanowiło wyróżnić:

ALEKSANDRĘ RODZIK za rolę w filmie „Tsantsa” – za intensywność i autentyczność emocji postaci, dzięki którym zapominamy, że na ekranie widzimy aktora;

film „CÓRKA” (reż . Mara Tamkovich) – za film, któremu pomimo krótkiej formy znakomicie udało się pokazać długą drogę dochodzenia do sprawiedliwości; drogi tym trudniejszej, że przebytej  w systemie, gdzie prawo nie funkcjonuje;

ERI MIZUTANI za reżyserię filmu „Proszę o ciszę” – za bezpretensjonalność i umiejętność pokazania siły tam, gdzie pozornie tkwi słabość, za inspirację i nadzieję.

Statuetkę „She’s Mercedes” otrzymała z kolei MARA TAMKOVICH. „Inicjatywa „She’s Mercedes” skierowana jest do kobiet różnych profesji, które wzajemnie się inspirują, dzielą spostrzeżeniami na temat osiągnięć w pracy zawodowej, życia prywatnego, realizowania pasji i właściwego zbalansowania wszystkich dziedzin życia.

Źródło: Materiały prasowe\fot. Katarzyna Rainka

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed

Shares