Rusza Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji [Jubileusz 75-lecia]

Jubileuszową, 75. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (29 sierpnia – 8 września 2018 r.) otworzyła projekcja „Pierwszego człowieka” [„First man”] w reżyserii Damiena Chazelle [La La Land, Whiplash].

Reżyser po raz kolejny postawił na Ryana Goslinga, który odtwarza postać pierwszego człowieka na Księżycu Neila Armstronga i mówi się w kuluarach, że to faworyt do zwycięstwa.

W programie zobaczyć będziecie mogli nowe filmy Coenów, Cuarona i Guadagnino. Brakuje nam polskiego filmu w projekcjach, ale mamy polski akcent na tym wydarzeniu. W Jury zasiadła polska reżyser filmowa i scenarzystka Małgorzata Szumowska.

W składzie jury pojawili się też m.in. włoski reżyser Paolo Genovese, austriacki aktor Christoph Waltz, brytyjska aktorka Naomi Watts, aktorka z Danii Trine Dyrholm czy reżyser z Nowej Zelandii Taika Waititi.

Rusza Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji [Jubileusz 75-lecia]

fot. www.labiennale.org
fot. www.labiennale.org

Brytyjska aktorka Vanessa Redgrave została nagrodzona Złotym Lwem za całokształt twórczości na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Decyzję podjęła Rada Dyrektorów Biennale w Wenecji pod przewodnictwem Paola Baratty, na polecenie dyrektora Festiwalu Filmowego w Wenecji Alberto Barbera. Jest to drugi Złoty Lew za całokształt twórczości 75. Festiwalu Filmowego w Wenecji. Jak już ogłoszono, Złoty Lew reżysera został przyznany Davidowi Cronenbergowi. Każdego roku La Biennale przyznaje dwa Złote Lwy za Całokształt Twórczości na Festiwalu Filmowym w Wenecji: pierwszy jest przyznawany reżyserowi, drugi aktorowi lub aktorce.

Warto Wiedzieć!

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji to najstarszy festiwal filmowy na świecie i jeden z najbardziej prestiżowych. Festiwal został zorganizowany po raz pierwszy w 1932 r. pod patronatem Prezydenta Biennale, hrabiego Giuseppe Volpi di Misurata, rzeźbiarza Antonio Marainiego i Luciano De Feo i zyskał dużą popularność przez co stał się corocznym wydarzeniem. Od 1935 r.

Wydarzenie, które każdego roku prezentuje wybór filmów światowej klasy, prezentując światu wielkich twórców, reżyserów i aktorów naszych czasów na czerwonym dywanie w Lido di Venezia, kontynuując tradycję z przed lat. Pozwala ona spoglądać na festiwal z optymizmem, doceniając projekt wysokiej wartości artystycznej.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed

Shares