Polacy oszaleli na punkcie filmu „Kler”. Smarzowski wyprzedaje wszystkie sale kinowe w pierwszy weekend otwarcia [Więcej informacji]

Polacy oszaleli na punkcie filmu „Kler”. Reżyser filmu, Wojciech Smarzowski pokazał Polakom hipokryzję ludzi tworzących kościół jako wspólnotę. Zdjęcia odbywały się poza Polską [polskie kościoły nie chciały się zgodzić na nagrywanie dni zdjęciowych].

Na odbywającym się  kilka dni temu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył trzy nagrody: publiczności, za scenografię (Jagna Janicka) oraz specjalną za podjęcie ważnego społecznie tematu (Wojciech Smarzowski).

Wojciech Smarzowski. „Kler” ożywił na nowo dyskusję o zamożności kościoła katolickiego [Opinie]

W wywiadzie dla tok.fm sprzed kilkudziesięciu godzin w rozmowie z Ewą Wanat reżyser mówił, że przedstawiona przez niego historia skupia się na trzech aspektach: żądzy, chęci władzy i chciwości.

Początkowo ten film miał się nazywać „Głęboka taca”, ponieważ też przeszkadza mi to, że system finansowy Kościoła jest nieprzejrzysty, że jest finansowany również z moich podatków. Ale jak zaczęliśmy pracę nad scenariuszem, to szybko ten akcent w kierunku pedofilii okazał się najmocniejszy, co jest oczywiste – mówił w wywiadzie reżyser, Wojciech Smarzowski.

Kler. Smarzowski wyprzedaje wszystkie sale kinowe w pierwszy weekend otwarcia. Sukces reżysera = Test dla kościoła

W mediach coraz częściej są podejmowane tematy zakazów oglądania tej projekcji w kinach w całej Polsce. Politycy PiS w kilku miastach jak np. w Ełku wychodzili z pismem do prezydenta miasta, by zakazał wyświetlania filmu w Ełckim Centrum Kultury, ponieważ jego zdaniem jest to instytucja publiczna, samorządowa i nie powinna pokazywać „nieprawdziwych” obrazów. W Zakopanem również doszło do zdjęcia projekcji z repertuaru kinowego przez właściciela pomimo wyprzedanych biletów na wiele seansów. W Ostrołęce, mieście, którym rządzi prezydent z ramienia PiS, Janusz Kotowski nie ma tej produkcji w jedynym kinie „Jantar”.

My zajrzeliśmy do warszawskich multipleksów wyświetlających film w pierwszy weekend otwarcia. Praktycznie wszystkie sale są wyprzedane i pozostały miejsca na samym dole.

fot. Screen Cinema City

Więcej o tym co dzieje się w świecie filmu zawsze na naszym Facebooku i Instagramie Żyjesz.pl do których jak zawsze Was odsyłamy. Zaobserwuj kanały i zobacz więcej.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed

Shares