W „The Museum at FIT” w Nowym Jorku możecie oglądać do 5 stycznia wyjątkową wystawę „Pink: The History of a Punk, Pretty, Powerful Color” zorganizowaną przez dyrektorkę i główną kuratorkę tego obiektu, Dr. Valerie Steele.
Na wystawie będziecie mogli zobaczyć projekty takich projektantów i marek jak Elsa Schiaparelli, Christian Dior, Yves Saint Laurent, Alessandro Michele z Gucci, Jeremy Scott z Moschino i Rei Kawakubo z Comme des Garçons. Wystawie towarzyszyć będzie bezpłatne sympozjum na żywo w dn, 19 października oraz prezentacja książki Thames & Hudson, a tematem przewodnim całej wystawy jest Róż w modzie i kulturze.
Pink: The History of a Punk, Pretty, Powerful Color
Museum’s director and chief curator, Dr. Valerie Steele
Różowy prowokuje wyjątkowo silne uczucia zarówno przyciągania jak i odpychania. Rzeczywiście, został nazwany najbardziej dzielącym kolorów.
„Proszę, siostro, odejdź od różu”, zachęcała dziennikarka Petula Dvorak w „The Washington Post”, gdy dowiedziała się, że dziesiątki tysięcy demonstrantów zamierzają nosić różowe kapelusze w kształcie waginalnym na Marszu Kobiet w 2017 r.
Kwestie, przed którymi stoją kobiety są „poważne – dodała, a „urocze” różowe czapeczki ryzykowały zmarginalizowanie tych problemów. Zmieniają się jednak postawy wobec różu, a kolor jest coraz częściej postrzegany jako chłodny i androgeniczny.
Wszyscy mają na sobie różowy. Siła wpływu „Różu” na kreacje w świecie mody i kultury [GALERIA]
Chociaż różowy jest kojarzony dzisiaj z małymi dziewczynkami, balerinami i wszystkim kobiecym, stereotyp różowego dla dziewczyn i niebieskiego dla chłopców dopiero w połowie XX wieku nabrał mocy w Stanach Zjednoczonych, a symbolika różowego bardzo się zmieniła na przestrzeni lat.
Wystawa „Pink: Historia Punk, Pretty, Powerful Color” chce stanąć pomiędzy nieporozumieniami i zachęca widzów do kwestionowania stereotypów i opinii, a także pokazuje, że „to społeczeństwo” tworzy kolor i cytuje wielkiego historyka barw Michela Pastoureau
Warto Wiedzieć!
Oprócz sukni i akcesoriów na wystawie zobaczyć można różowe ubranka dla małych dziewczynek i zabawki, w tym lalki, kostiumy „księżniczki”, czy „My Little Pony”.
Wystawa zakończy się 5 stycznia i do tego czasu możecie w Nowym Jorku ją oglądać.