Zamiast Świąt Bożego Narodzenia w domu wycieczka do wraku Titanica? Bardzo drogi to prezent [Szczegóły]

O tym jak bardzo upragnionym, luksusowym prezentem jest wizyta na wraku legendarnego Titanica świadczy nie tylko cena biletu rejsowego firmy OceanGate [11 dni rejsu, 105 tysięcy dolarów], ale również fakt, że naukowcy bardzo głośno mówią o zniknięciu wraku najpopularniejszego statku pasażerskiego w najbliższych kilkunastu latach.

Związane jest to z pojawieniem się nowej mikroby Halomonas titanicae, które nie tylko mają apetyt na stalowe elementy wraku, ale wytwarzają także rdzę, która dodatkowo niszczy pasażerski okręt.

Przypomnijmy, że wrak Titanica został odnaleziony na dnie Oceanu Atlantyckiego 1 września 1985 roku na głębokości 3802 metrów, a do katastrofy statku doszło w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku podczas dziewiczego rejsu z Wielkiej Brytanii [Southampton] do Stanów Zjednoczonych. Przyczyną katastrofy było zderzenie się statku z górą lodową na północnym Atlantyku. Śmierć poniosło ponad 1500 pasażerów, a około 730 osób uratowano.

Swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze ekranizacji kinowej opartej na wydarzeniach z tamtego okresu. „Titanic”  w reżyserii  Jamesa Camerona wszedł do kin 1 listopada 1997 roku i zgarnął 11 Oscarów.

20 lat później…

Fot. Kevin Dietsch/UPI Newscom
Fot. Kevin Dietsch/UPI Newscom

Do dnia dzisiejszego znajduje się na drugim miejscu najbardziej dochodowych filmów w historii kina zarabiając ponad 2,1 mld dolarów na całym świecie.

Zamiast Świąt Bożego Narodzenia w domu wycieczka do wraku Titanica? Bardzo drogi to prezent [Szczegóły]

Około 105 tys. dolarów – tyle kosztować będzie 11-dniowy rejs, w ramach którego turyści zanurkują na dno Oceanu Atlantyckiego, by podziwiać wrak Titanica. Zejście na głębokość ponad 3,8 tys. metrów i zwiedzanie pozostałości statku trwać będzie ok 6-7 godzin. Podróż ma odbyć się w 2019 roku.

Screen: Twitter Lonely Planet News
Screen: Twitter Lonely Planet News

Organizacją tego rejsu zajmuje się firma OceanGate. 395 tysięcy złotych – to cena niewielkiego mieszkania w stolicy Polski, ale dla wielu ludzi na świecie jest i tak mała do wrażeń i wspomnień jakie zostaną po tej przygodzie. Spoglądając na inflację, mniej więcej tyle kosztował bilet na rejs Titanikiem w pierwszej klasie.

Zwiedzających zabierze ok 4 km w dół Oceanu niewielka łódź podwodna. Jej konstruktorzy zakończyli już jakiś czas temu próby zanurzeń i testy u wybrzeża Bahamów. W trwającej około 7 godzin wycieczce jednorazowo będzie mogło uczestniczyć trzech pasażerów oraz dwóch członków załogi. Agencja planuje sześć wypraw.

 

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed