Rajd Dakar 2019. Rusza 41. edycja najcięższego rajdu świata [Szczegóły]

Kolejny rok i kolejna już 41. edycja bardzo trudnego, terenowego Rajdu Dakar 2019. Wiele się wydarzy na trasie zawodów. Po raz pierwszy trasa została skrócona do 5000km.  Na trasie zadebiutuje uczestnik z zespołem Downa.

25-letni Peruwiańczyk weźmie udział w rajdzie razem ze swoim ojcem Jacques’em. Podczas 10-dniowego maratonu przejadą taką samą trasę co inni uczestnicy. Aż 70 proc. trasy stanowi pustynia. Wystartuje 534 uczestników z 61 krajów. Te i inne liczby charakteryzują 41. edycję najpopularniejszej imprezy motoryzacyjnej na świecie, która rozpocznie się już dzisiaj.

Rajd Dakar 2019. Rusza 41. edycja najcięższego terenowego rajdu świata [ Szczegóły]

Niedziela to oficjalna ceremonia otwarcia 41. rajdu Dakar, która rozpoczęła się o godz 21. polskiego czasu tutaj

Ponad 500 zawodników z całego świata pojawi się na rampie zawodów w stolicy Peru, Limie – wśród nich nie zabraknie Kuby Przygońskiego, Macieja Giemzy i Adama Tomiczka z ORLEN Team.

fot. Orlen Team

Pamiętajcie, że podczas tej edycji trasa będzie przebiegała tylko przez jeden kraj – Peru, a początek i koniec zawodów ulokowany został w Limie.

Najważniejsze liczby – Rajd Dakar 2019

8 – tyle helikopterów będzie obsługiwać Rajd. Dwa z nich posłużą organizatorom, trzy – do transmisji telewizyjnej, pozostałe będą czuwały nad bezpieczeństwem uczestników imprezy.

10 – tyle etapów będą mieli w tym roku do pokonania zawodnicy.

61- tyle krajów będzie reprezentowanych przez uczestników na Rajdzie. To prawie jedna trzecia wszystkich państw świata.

337 – tyle pojazdów stanie na starcie Rajdu Dakar. 138 motocykli, 96 samochodów, 41 ciężarówek i 29 quadów.

534 – tylu uczestników będzie rywalizowało w najtrudniejszym rajdzie świata. 517 mężczyzn i 17 kobiet. Przed rokiem było to 525 uczestników.

1693- tyle metrów nad poziomem morza położona jest Duna Grande (Wielka Wydma), najwyższy punkt, przez który wiedzie trasa Rajdu. To także druga najwyższa wydma na świecie.

I ta nieco mniej przyjemna w liczbach część rajdu:

100 – tyle ton śmieci wyprodukują uczestnicy w obozach, w których będą nocować między etapami.
15 000 – tyle ton dwutlenku węgla wygenerują pojazdy uczestników Rajdu. Organizatorzy próbują zrekompensować tę stratę dla środowiska przeznaczając pieniądze na peruwiańską część Amazonii i inne „zielone” regiony.

Nie chcesz przegapić aktualności? Zaobserwuj Żyjesz.pl na Instagramie i Facebooku. Oglądaj nas na Instastories.

 

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed