Centrum Literatury i Języka. Muzeum poświęcone twórczości Stanisława Lema zaprojektowane przez polską firmę powstanie w Krakowie [Więcej informacji]

W budynku krakowskiego Składu Solnego ma powstać Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”. Ekipa JEMS Architekci wygrała konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenów na krakowskim Zabłociu. Całość inwestycji szacowana jest na 105 milionów złotych, a obiekt ma być gotowy w 2023 roku.

 

Centrum Literatury i Języka. Muzeum poświęcone twórczości Stanisława Lema zaprojektowane przez polską firmę powstanie w Krakowie [Więcej informacji]

Punktem wyjścia dla naszego projektu był istniejący zabytkowy budynek Składu Solnego. Nowa część powiela jego strukturę złożoną z dosyć regularnej siatki słupów i sklepień. Skopiowaliśmy ten układ kilkukrotnie, tworząc wnętrze, w którym zaciera się granica pomiędzy fragmentami istniejącymi i projektowanymi. Chcieliśmy, żeby budynek miał w sobie elementy kojarzące się z twórczością Lema, stąd jego matematyczny i dosyć abstrakcyjny charakter – mówił o projekcie Łukasz Stępnik z JEMS Architekci.

proj. JEMS Architekci

Najważniejsza ma być w tym budynku multimedialna wystawa stworzona na stałe traktująca o zagadnieniach  ważnych dla Stanisława Lema: postęp technologiczny, przypadek, ewolucja, obcość i granica poznania.

Oprócz tego w całym kompleksie znajdą się: księgarnia, pracownie multimedialne, przestrzeń coworkingowa czy sale wielofunkcyjne przeznaczone na wydarzenia literackie.

Warto dodać, że czołowo polskie studio, które wygrało konkurs ma już w swoim portfolio takie budynki jak siedziba Agory, Hala Koszyki, poznański Pixel, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach czy Hotel Vienna House Mokotów.

Warto Wiedzieć!!!

Nie możemy się doczekać otwarcia, bo Stanisław Lem to nie tylko wielki pisarz. To także wizjoner i futurolog, a wiele z jego opisów świata pasuje do świata współczesnego. Jego książki przetłumaczono na 40 języków, a rozeszły się w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. 27 marca minie 13 lat od jego śmierci.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed