HME Glasgow 2019. Polska wygrała klasyfikację medalową [Podsumowanie]

Za nami Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce i sporo radości z sukcesów Biało-Czerwonych. HME 2019 zakończyliśmy z pięcioma złotymi medalami i dwoma srebrnymi. Ukoronowaniem odbywających się w Glasgow zawodów były Aniołki Matusińskiego w sztafecie 4×400, które z wielką przewagą na sam koniec pokonały Brytyjki, Włoszki i Francuzki.

Po złoto poza sztafetą sięgnęła Ewa Swoboda (60 m) z czasem 7,09 sekund. To pierwsza Polka, która wygrała ten medal od 1969 roku, kiedy w Belgradzie na 50 m wygrywała Śp. Irena Szewińska. Michał Haratyk wygrał medal z najcenniejszego kruszcu swoją rywalizacją w pchnięciu kulą na odległość 21.65 m, Marcin Lewandowski został halowym mistrzem Europy w biegu na 1500 m mężczyzn z czasem 3:42.84 oraz Paweł Wojciechowski  w skoku o tyczce, kiedy udało mu się pokonać granicę 5,90.

Srebrne medale przywiozą z Glasgow do Polski  Sofia Ennaoui za bieg 1500m kobiet i Piotr Lisek za skok o tyczce. Zaatakował 5,95, ale nie udało mi się przeskoczyć innego Polaka, Pawła Wojciechowskiego.

W sumie Polska zdobyła siedem medali i w klasyfikacji medalowej wyprzedziła Wielką Brytanię, Hiszpanię, Norwegię i Grecję. Najwięcej razy na podium stali Brytyjczycy (dwanaście razy), ale na jego najwyższym stopniu raz mniej od biało-czerwonych.

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na  Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na Instastories.