Warszawa. Rusza budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w stolicy Polski [Znamy Szczegóły]

28 lutego została podpisana umowa w sprawie inwestycji o której mówi się od lat. Chodzi o Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które ma powstać przy wschodniej stronie ulicy Marszałkowskiej w Warszawie do 2022 roku. Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej rusza 1 kwietnia. 

Przestrzeń powstająca w otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki ma się wyróżniać pod względem jakości i estetyki. Jej częścią będzie nie tylko budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale także TR Warszawa.

Jedna z najważniejszych inwestycji kulturalnych, tworząca nowe centrum miasta, z którego korzystać będziemy wszyscy. Stanie się symbolem nowej Warszawy, która jest różnorodna, otwarta na potrzeby warszawiaków i umacnia markę stolicy jako miasta kultury – mówił prezydent miasta stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej stanie od wschodniej strony ul. Marszałkowskiej i będzie liczyć około 19 788 m kw. powierzchni całkowitej na  czterech kondygnacjach nadziemnych i dwóch podziemnych. Powierzchnie wystawowe będą siedem razy większe niż w obecnej tymczasowej siedzibie – Muzeum nad Wisłą. 4 000 mkw. to sale wystawowe. W budynku pojawią się również sale edukacyjne, biblioteka, audytorium, kino, kawiarnia oraz rekonstrukcja Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia z końca lat 50.

Twórcą projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest wyłoniona w 2014 roku nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners, współpracująca z polskim partnerem – pracownią APA Wojciechowski sp. z o.o. Zaprojektowany przez niego budynek dla Warszawy będzie mieć kształt prostopadłościanu z białego betonu z przeszkleniami, doświetlającymi galerie. Wykonawcą będzie WARBUD SA., firma, która wygrała przetarg na realizację, a kwota inwestycji to 417 milionów złotych.

Mamy ogromne doświadczenie w budowie skomplikowanych obiektów publicznych – zapewnia przedstawiciel wykonawcy– Jerzy Werle, prezes zarządu WARBUD SA.

Nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma zostać otwarty na wiosnę 2022 roku.

Fot. NowaWarszawa.pl

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed