Kultowe polskie kreskówki można już oglądać za darmo na Youtubie [Więcej Informacji]

Po latach do łask wracają kultowe kreskówki. Nie ma chyba wśród nas czytelnika, czytelniczki, którzy nie mają swoich ulubionych bajek z dzieciństwa. Ci, którzy posiadają rodzeństwo, wiedzą co znaczy stoczyć walkę o pilota, gdy zbliżała się pora dobranocki.

Dzisiaj czasy się nieco zmieniły, bo coraz więcej animacji można sobie obejrzeć lub ściągnąć za darmo z internetu o dowolnej porze dnia i nocy i na taką formę prezentacji zdecydowało się również Studio Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej.

Kultowe polskie kreskówki można już oglądać za darmo na Youtubie [Więcej Informacji]

Wśród udostępnionych na kanale tytułów znajdziemy wyselekcjonowane odcinki Bolka i Lolka, Reksia, czy Misia Kudłatka. Znalazły się też takie animacje jak Pampalini Łowca, Porwanie Baltazara Gąbki czy Kuba i Śruba. Wszystkie bajki znajdziecie tutaj.

No to wracamy do dzieciństwa?

Warto Wiedzieć!

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej to jedno z pięciu polskich studiów animacji epoki PRL-u i później. Zostało założone w roku 1947 przez braci Zdzisława i Macieja Lachura oraz Władysława Nehrebeckiego, Leszka Lorka, Alfreda Ledwiga, Mieczysława Poznańskiego, Aleksandra Rohozińskiego, Wiktora Sakowicza, Rufina Struzika i Wacława Wajsera. Studio rozpoczęło działalność 1 września 1947 roku jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych działające przy redakcji ” Trybuny Robotniczej”. W 1948 roku przeniesiono wytwórnię do Wisły a potem do Bielska.

Filmy wykonywane były metodą poklatkową, czyli klatka po klatce, jednak ostatni film studia – Gwiazda Kopernika – był wykonany techniką komputerową.

W 2015 r. ta kluczowa dla rozwoju polskiej animacji placówka została przekształcona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w państwową instytucję kultury.

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na  Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na Instastories.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed