Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce za nami. Kończymy je z 10 medalami

HME 2021 w TVP

Halowe Mistrzostwa Europy właśnie się zakończyły. Ostatni dzień rywalizacji przyniósł zgodnie z przewidywaniami najwięcej medali, ale tylko jeden był z najcenniejszego kruszcu. Polacy nie poprawili klasyfikacji medalowej sprzed dwóch lat z Glasgow. Poprzednio udało się zdobyć pięć złotych medali, ale istotnie te 3 dni dostarczyły dużo emocji dla fanów Lekkiej Atletyki i pozwoliły odpowiedzieć na pytania o formę reprezentantów z poszczególnych dyscyplin, którzy przygotowują się do Igrzysk.

Pod względem liczby krążków się poprawiliśmy, ale za mało było tych złotych. Cieszy fakt poprawienia się w klasyfikacji z sb na ndz, kiedy to z trzynastego miejsca awansowaliśmy na dziewiąte.

W piątek na koniec dnia cieszyliśmy się z dwóch medali. Srebrny medal w finale 1500 metrów wywalczył nasz biegowy profesor, Marcin Lewandowski. W pchnięciu kulą medal z tego samego kruszcu zdobył Michał Haratyk. Niestety nie udało się im obronić swoich mistrzowskich tytułów z ostatnich HME.

W sobotę srebrny medal po wyjątkowym finałowym biegu na 400 metrów wywalczyła Justyna Święty-Ersetic i to był najmocniejszy akcent tego dnia. Brązowe medale w niedzielę zdobywali Paweł Wiesiołek w siedmioboju, oraz Piotr Lisek w skoku o tyczce.

W finale kobiet na 800 metrów dwie Polki stanęły na podium. Medale Halowych Mistrzostw Europy w niedzielę zdobyły Angelika Cichocka [brąz], oraz Joanna Jóźwik [srebro]. Złoty medal w finale 800 metrów wywalczył Patryk Dobek, a srebro wywalczył Mateusz Borkowski. Nieco mniej szczęścia miał Adam Kszczot, który wypadł poza podium i zakończył finałową rywalizację 800 metrów na czwartej lokacie.

W kończącej zmagania podczas Halowych Mistrzostw Europy rywalizacji odbył się bieg kobiecych sztafet 4×400 metrów i po brązowy medal sięgnęły Polki w składzie: Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kornelia Lesiewicz oraz Aleksandra Gaworska.

Zabrakło w tym biegu Justyny Święty-Ersetic, u której pojawił się uraz. Nie miała też szczęścia lekkoatletka Ewa Swoboda, u której przed rozpoczęciem HME zdiagnozowano koronawirusa. To osłabiło Polaków i ich możliwości medalowe, ale dali z siebie wszystko i dostarczyli nam wielu sportowych emocji. Pokonywali siebie i wielokrotnie bili swoje rekordy.

Najwięcej medali zdobyli Holendrzy. Na drugim miejscu znaleźli się Portugalczycy, a podium klasyfikacji medalowej zamknęła Wielka Brytania.

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na Instastories.