Tokio. Igrzyska paraolimpijskie 2020 czas START [ Kibicujemy Biało-Czerwonym]

Fot. Philip Fong| AFP

W Tokio rozpoczęły się dzisiaj XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie. Wydarzenie zainaugurował cesarz Naruhito.

4500 sportowców niepełnosprawnych ze 162 krajów świata rozpoczyna rywalizację w 22 dyscyplinach w kraju Kwitnącej Wiśni. W delegacji polskiej 89 reprezentantów kraju, którzy rywalizować będą w 12 dyscyplinach. Chorążymi naszej reprezentacji byli Joanna Mendak oraz Maciej Lepiato.

Niespełna trzygodzinna ceremonia otwarcia igrzysk paraolimpijskich za nami! Uroczystość odbyła się na Stadionie Olimpijskim w Tokio. Widzowie obejrzeli efektowny spektakl przygotowany przez organizatorów. Emocji nie zabrakło i z pewnością nie zabraknie.

Od jutra paraolimpijczycy znów zaczynają zmieniać świat – zaznaczył przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego Andrew Parsons.

Pięć lat temu w Rio Biało-Czerwoni zdobyli 39 medali – dziewięć złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. Wtedy dało to 10. miejsce. Liczymy na więcej.

Igrzyska Paraolimpijskie. Historia napisana odruchem ludzkiego serca

PAP|EPA| Bob Martin for OIS HANDOUT

Idea organizacji igrzysk paraolimpijskich pojawiła się w 1948 r. za sprawą Ludwika Guttmanna zainspirowanego odbywającymi się w tamtych latach w stolicy Anglii igrzyskami dla sprawnych zawodników.

Postanowił zorganizować zawody łucznicze dla brytyjskich weteranów II wojny światowej i w kolejnych latach bardzo zabiegał o organizację wydarzenia, na którym ludzie z niepełnosprawnością rywalizowaliby z pełnoprawnymi sportowcami – olimpijczykami. Musiało minąć kolejnych 12 lat żeby jego starania nabrały mocy i w 1960 roku w Rzymie odbyły się pierwsze Letnie Igrzyska Paraolimpijskie.

Nie była to jednak impreza o randze olimpijskiej zatwierdzonej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Na to trzeba było poczekać 28 kolejnych lat. W 1988 roku w Seulu paraolimpijczycy rywalizowali na tych samych obiektach sportowych co zdrowi zawodnicy i tak kolejno co cztery lata odbywały się Igrzyska Paraolimpijskie. Nic się nie zmieniło i dzisiaj wystartowała kolejna edycja.

Koncern Google świętuje Igrzyska Paraolimpijskie w niecodzienny sposób.

Google przygotował zmienione logo swojej przeglądarki z grą, która była dostępna także podczas igrzysk w lipcu tego roku. Ponadto, po wpisaniu w okno przeglądarki haseł „igrzyska paraolimpijskie” czy „paraolimpiada”, uruchamia się animacja z konfetti oraz grafikami kilkudziesięciu dyscyplin, w których już rywalizują sportowcy.

Z powodu pandemii koronawirusa Igrzyska Paraolimpijskie zostały przesunięte o rok. Rozpoczynają się 24 sierpnia i potrwają do niedzieli 5 września.

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na stories.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed