Gala Polacy z Werwą

Please Add Photos
to your Gallery

II edycja plebiscytu Polacy z Werwą za nami !

 

Trzydziestoparolatkowie zdobywają dziś najważniejsze nagrody w międzynarodowym designie i architekturze, a młodym polskim pianistą i aranżerem zachwycają się krytycy i recenzenci na całym świecie. Swoim entuzjazmem i duchem walki zarażają kolejne młode pokolenia.

 

Laureaci tytułu „Polacy z werwą” 2014

  • w kategorii Medycyna: dr hab. n. med. Przemysław Juszczyński

Profesor hematologii, wybitny znawca genetyki i biologii molekularnej w nowotworach układu krwiotwórczego.Kieruje projektami realizowanymi w ramach trzech grantów badawczych z Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (TEAM) i Narodowego Centrum Nauki. Przez kilka lat pracował w bostońskim Dana Farber Cancer Instutite. Rok temu wrócił do Polski, by prowadzić w naszym kraju badania naukowe na światowym poziomie.

  • w kategorii Nauka: dr hab. Magdalena Król

Zajmuje się onkologią eksperymentalną, a szczególnie wpływem układu immunologicznego na powstawanie przerzutów nowotworowych.Temat ten jest niezwykle istotny, bowiem aż 90 proc. zgonów nowotworowych powodowanych jest powstaniem przerzutów. Adiunkt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Była laureatką wielu prestiżowych nagród i stypendiów.

  • w kategorii Ochrona środowiska: Monika Selin

Pedagog i biolog z pasją. Uczy dzieci w koordynowanym przez siebie projekcie          „Błękitna Szkoła – Warsztaty Morskie” w Stacji Morskiej w Helu, swoim entuzjazmem zarażając kolejne młode pokolenia. Jej pracę i zaangażowanie doceniło w 2010 roku również Radio Gdańsk, przeprowadzając audycję „Zawód z pasją” poświęconą codziennej pracy helskiej edukatorki.

  • w kategorii Design i architektura: Natalia Paszkowska

Absolwentka Politechniki Warszawskiej. Współzałożycielka pracowni architektonicznej WWAA.Pracownia założona przez Natalię Paszkowską i Marcina Mostafę w 2006 r. w pełni rozwinęła działalność w 2007 r., po wygranej w konkursie na zaprojektowanie polskiego pawilonu na wystawę Expo 2010 w Szanghaju. Architekci z WWAA chyba jako pierwsi wykorzystali motyw przeskalowanej wycinanki łowickiej do uformowania ażurowej, pełnej ornamentów elewacji. Sam pomysł okazał się inspiracją dla innych architektów.

  • w kategorii Innowacje w biznesie: Konrad Sierzputowski

Jest współzałożycielem Omni3D, producenta drukarek 3D odpowiedzialnym za zarządzanie firmą i finanse. Poznańska firma ma w swojej ofercie drukarkę 3D o nazwie RapCraft. Drukarki trafiły m.in. do Netii i Sharpa. Teraz celem firmy jest obniżenie kosztów zakupu takiego sprzętu tak, by z kosztującego dziś 6 tys. zł urządzenia każdy mógł korzystać w domu.

  • w kategorii Kultura i sztuka: Bartłomiej Wąsik

Pianista,  aranżer, współzałożyciel i członek kwartetu fortepianowo -perkusyjnego Kwadrofonik oraz duetu fortepianowego Lutosławski Piano Duo. Autor projektu muzycznego „Nowa Warszawa”. Recenzja na łamach Chicago Herald’s Tribune określiła jego wykonanie Preludium e-moll Chopina jako „absolutnie genialne”, a sam zespół jako jedno z najciekawszych zjawisk muzycznych. Laureat nagród międzynarodowych konkursów, m.in. prestiżowego Konkursu Europejskiej Unii Radiowej za innowacyjność́ w muzyce folkowej.

  • w kategorii Sport: Zbigniew Bródka

Łyżwiarz szybki i strażak. Mistrz olimpijski, specjalizujący się na dystansie 1500 m.Pierwszy Polak, który zdobył Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 m oraz mistrzostwo olimpijskie na tym dystansie. Kilkunastokrotny mistrz Polski, zarówno na krótkim, jak i długim torze. Zawodowo jest strażakiem pełniącym służbę w Komendzie Powiatowej PSP w Łowiczu.

[divider]Lubię Wiedzieć[/divider]

Nagrody przyznawane w Plebiscycie to rodzaj grantu w wysokości 50 tys. zł., który może być przeznaczony wyłącznie na rozwój działalności zawodowej, artystycznej lub sportowej. Taki grant otrzymał każdy z 7 Laureatów. Nagrodzie finansowej towarzyszyła też cenna statuetka autorstwa Pawła Althamera, którą zwycięzcy odbierali z rąk jurorów:

prof. Magdaleny Fikus, prof. Zbigniewa Gacionga, Tomasza Sielickiego, Leszka Możdżera, Tomasza Sadurskiego, Jacka Bożka oraz Tomasza Majewskiego

Kapituła II edycji Plebiscytu „Polacy z werwą”, w skład której weszli Prezes PKN ORLEN Jacek Krawiec, przewodniczący zespołów jurorskich oraz przedstawiciele patronów medialnych przyznała Nagrodę Specjalną reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn. Wyróżnienie przyznawane jest za  szczególny i oryginalny wkład w popularyzację dziedzin życia odpowiadających kategoriom Plebiscytu.

Wybitni sportowcy sprawili ogromną i długo wyczekiwaną radość całej Polsce.

Czekaliśmy 40 lat, by oglądać odniesiony w sporcie drużynowym, sukces tej miary. Po triumfie złotej kadry Huberta Wagnera kolejni zawodnicy weszli na siatkarski szczyt. Ten sukces to suma talentów wszystkich zawodników i zbiorowego dążenia do niezawodności.

Nazwiska zwycięzców poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 9 października w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed