Francja pożegnała znanego projektanta. Pierre Cardin zmarł w wieku 98 lat [Wspomnienie]

Słynny francuski projektant mody Pierre Cardin został pochowany podczas prywatnej ceremonii na miejskim cmentarzu Montmartre w Paryżu. Zmarł we wtorek w wieku 98 lat. Został pochowany ze swoim byłym partnerem Andre Oliverem, który zmarł w 1993 roku.

Czarną trumnę zdobił miecz własnego projektu, ostrze przypominające parę nożyczek przeplecionych z oczkiem igielnym, naparstkiem i szpulką nici.

Wielki świata mody

Urodzony jako Pietro Costante Cardin w 1922 roku Włoch przeniósł się do Francji jako dziecko i został naturalizowanym obywatelem. W swojej ponad 70-letniej karierze zrewolucjonizował modę, pomagając swoim nowoczesnym stylem zapoczątkować „złoty wiek” mody po drugiej wojnie światowej.

Szukaniem w modzie zrewolucjonizował przemysł modowy. Paryska haute couture zawsze była ekskluzywna – jej arcykapłani uważali, że powinna być luksusowa, indywidualnie dopasowana i niesamowicie droga. Cardin złamał schemat. Wprowadził kolekcje „ready-to-wear”, projektując ubrania dla klasy średniej.

W latach pięćdziesiątych mężczyźni nosili tradycyjne garnitury, dzięki którym młodzi wyglądali jak ich ojcowie. Cardin wyrzucił boxy kurtki i sztywne białe koszule, tworząc rewolucyjny wygląd nowej, postępowej generacji. Zniknęły nieporęczne szczegóły: kołnierze, klapy, ogony i mankiety. Spodnie były zwężane i zwisały luźno na biodrach.

Beatlesi noszący Pierre Cardin pomogli wyróżnić się temu stylowi i marce.

V&A Images

Pierre Cardin założył własną firmę modową w 1950 roku i zasłynął dzięki wizjonerskim projektom, takim jak kultowa sukienka bąbelkowa z 1954 roku i jego kolekcja Space Age z 1964 roku. Członkowie jego rodziny potwierdzili we wtorek jego śmierć w szpitalu pod Paryżem, opowiadając agencji prasowej AFP o swojej dumie z „wytrwałej ambicji i odwagi, którą okazywał przez całe życie”. Wiadomość o jego śmierci zasmuciła „wielkich” z całego świata mody, a inny francuski projektant Jean-Paul Gaultier dziękował mu za „otwarcie drzwi dla mody i za urzeczywistnienie jego marzeń”.

Z mody uczynił biznes licencyjny

Fot. IG pierrecardinofficiel

Zbudował imperium wyceniane w najlepszym okresie na miliard euro i do śmierci był właścicielem wyłącznych praw do swojej marki. Jego Cardin Holding jest właścicielem m.in. 94,5 proc. spółki Société de Gestion Pierre Cardin, która gromadzi przychody z wszystkich licencji marki, a mówi się o nawet 300 produktach objętych licencją na całym świecie [kiedyś było to blisko 800 produktów]. Cardin posiadał też liczne restauracje, a kiedyś też luksusowe hotele w Paryżu.

Prywatnie jest właścicielem zamku w La Coste we Francji, kamienic w Wenecji oraz słynnego Palais-Bulles – „Pałacu Bąbelkowego”, kolekcji domków w kształcie bąbli we francuskiej miejscowości Cannes.

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na Instastories.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed