Paszporty Polityki rozdane. Mocne przemówienia i niecodzienna organizacja [Wyniki]

Już po raz 28. zostały przyznane Paszporty POLITYKI – jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce.

Paszporty POLITYKI wręczane są od ponad ćwierć wieku na podstawie wskazań niezależnych krytyków z różnych mediów, którzy nominują najciekawsze osobowości twórcze minionego roku. Kapituła Nagrody złożona z dziennikarzy tygodnika POLITYKA wybiera LAUREATÓW w następujących kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.

Paszportami POLITYKI nagradzani są wybitnie utalentowani młodzi twórcy, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w danym roku swoimi artystycznymi działaniami i dokonaniami. Artyści, którzy kreatywnie reagują na zmieniającą się rzeczywistość, wyznaczają nowe kierunki w sztuce, twórczo wzbogacają kulturę polską i światową.

Nominowani:

  • FILM: Maciej Cuske, Piotr Domalewski i Jan Holoubek
  • TEATR: Maciej Pesta, Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima i Teatr 21
  • LITERATURA: Igor Jarek, Mira Marcinów i Patrycja Sikora
  • SZTUKI WIZUALNE: Małgorzata Mirga-Tas, Karol Palczak i Joanna Piotrowska
  • MUZYKA POWAŻNA: Ania Karpowicz, Krystian Lada i Martyna Pastuszka
  • MUZYKA POPULARNA: 1988, Marek Pędziwiatr i Siksa
  • KULTURA CYFROWA: Different Tales, One More Level – Ovid Works

Od 2002 roku Kapituła przyznaje także tytuł Kreatora Kultury. W tym wyjątkowym roku ogłoszono także Nagrodę Specjalną Kultura Zdalna 2020.

Widząc, w jak dramatycznej sytuacji są twórcy kultury, redakcja tygodnika POLITYKA postanowiła podwyższyć finansowy wymiar nagród dla laureatów oraz po raz pierwszy w historii przyznać paszportowe „diety” także nominowanym. Stało się to możliwe dzięki wsparciu i hojności naszych partnerów. Po tym ciężkim okresie Paszport POLITYKI będzie ponownie symboliczną przepustką – tym razem do normalności.

Wyniki 28. Paszportów Polityki:

Fot.Teodor Klepczyński Polityka
Fot. Teodor Klepczyński Polityka

Kategoria Film: Piotr Domalewski

Za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji.

Kategoria Teatr: Justyna Sobczyk i Teatr 21

Za przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste. I dawanie każdym z nich wspaniałego przykładu praktykowania różnorodności, włączania i współpracy – na poziomie ludzkim, społecznym, artystycznym i instytucjonalnym.

Kultura zdalna: Artur Liebhart – Millenium Dosc Against Gravity

Nagrodę w specjalnej kategorii Kultura zdalna przyznaliśmy w ramach Paszportów POLITYKI po raz pierwszy. Dyrektor Millennium Docs Against Gravity otrzymuje ją za działania, które zbliżyły twórców i publiczność w sieci.

Kategoria Literatura: Mira Marcinów

Za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność „Bezmatka” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego.

Kategoria Sztuki wizualne: Małgorzata Mirga-Tas

Za sztukę, która efektownie, niebanalnie i mądrze opowiada o tożsamości i dziedzictwie. Za szukanie w tradycji Romów ciągle aktualnych wartości i uniwersaliów.

Kategoria Muzyka poważna: Ania Karpowicz

Za konsekwencję i skuteczność w promowaniu zapomnianej muzyki XX wieku oraz muzyki współczesnej, w tym twórczości młodych kompozytorek. Za stworzenie Hashtag Ensemble i festiwalu WarszeMuzik, które wrosły już w nasz pejzaż muzyczny.

Kategoria Muzyka popularna: Duet Siksa

Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem.

Kategoria Kultura cyfrowa: Marta Malinowska, Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec. Studio Different Tales

Za tworzenie wciągających opowieści opartych na słowie, oszczędnie korzystających z obrazu i dźwięku, ale po mistrzowsku wykorzystujących medium gry wideo.

Nagroda dla „Kreatorów kultury”: Bożena i Lech Janerkowie

Za najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności, snutą przez dekady w zespole Klaus Mitffoch, a później na autorskich płytach. Opowieść, której nie dogonił „lukratywny wieprz” i w której „wszystko było dobrze i wszystko w sam raz” – także dzięki temu, że snuta była przez dwoje muzyków będących dla siebie oparciem.

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na Instastories.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed