HME Toruń 2021. Jutro startują Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce.

HME Toruń to blisko 2 tysiące osób w sztabach i organizacji wydarzenia. Jak zadbać o bezpieczeństwo lekkoatletycznych Mistrzostw Europy podczas pandemii?

Do imprezy zgłoszono 733 osoby (405 mężczyzn i 328 kobiet). W związku z tym na listach startowych znajdują się nazwiska wielu liderów światowych tabel. Niestety w czasie pandemii listy te mogą się wysypywać, bo pandemia na świecie cały czas powoduje konieczność testowania zawodników na koronawirusa. Prawdopodobnie dochodzą do tego też kontuzje zawodników.

Jak poinformował dziennikarz TVP Sport, Aleksander Dzięciołowski:

HME Toruń 2021. Jutro startują Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce.

W imprezie udział weźmie, w różnych rolach, około dwóch tysięcy osób. Samych zawodników i trenerów jest około tysiąca. – Do tego dochodzą sędziowie, wolontariusze, organizatorzy, dziennikarze, czy obsługa telewizyjna. Logistycznie jest to ogromne przedsięwzięcie, a Halowe Mistrzostwa Europy są największą imprezą sportową, która odbędzie się od początku pandemii koronawirusa – dodaje Wolsztyński.

Na czym polega przyjęty i realizowany tzw. protokół antycovidowy?

Przede wszystkim wszyscy uczestnicy mistrzostw przyjadą do Torunia już z negatywnym wynikiem testu. Następnie, już na miejscu, przejdą kolejne badania. Dopiero, gdy wynik testu będzie ujemny będą mogli odebrać akredytację i trafić do hotelu. Wszystkie poszczególne grupy pracujące na mistrzostwach żyją w tzw. bańkach.

Sędziowie, media, zawodnicy i trenerzy, telewizja, czy wolontariusze będą korzystać z innych hoteli, oczywiście zarezerwowanym wyłącznie dla uczestników mistrzostw. Do tego testy, które robimy w Toruniu, mają ważność czterech dni. Jeśli ktoś będzie w Toruniu dłużej, będzie testowany dwukrotnie – wyjaśnia dyrektor mistrzostw.

Dlatego protokół antycovidowy powstał przy ścisłej współpracy z Europejską Federacją Lekkoatletyczną. Oczywiście na trybunach nie będzie mogło być kibiców.

Fot. Roster Athletics/ IG Marcin Lewandowski

Myślę, że straciłem przez to atut przewagi nad rywalami. Bardzo mocno odczuwam brak kibiców. W trakcie tego rekordowego biegu podczas Copernicus Cup biegłem i myślałem o tym, jakie to jest przykre, że nie ma kibiców. Zawsze kibice dodawali mi skrzydeł, szczególnie w Toruniu, gdzie zawsze mam z nimi wspaniały kontakt. Trudno, trzeba będzie walczyć dla nich, ale bez nich – mówi jeden z czołowych polskich biegaczy Marcin Lewandowski, który w Toruniu walczyć będzie na dwóch dystansach – 1500 i 3000 metrów.

Organizatorzy liczą na grad medali polskiej reprezentacji.

Nasi lekkoatleci są w doskonałej formie, co pokazali podczas ostatnich zawodów. Marcin Lewandowski, Piotr Lisek, reprezentanci na 800 m, w pchnięciu kulą, do tego sztafeta kobiet 4×400, a może też ktoś indywidualnie na 400 m, Ewa Swoboda… Kandydatów mamy sporo, byłoby pięknie, gdybyśmy zdobyli około dziesięciu medali – mówi Wolsztyński.

Mamy doświadczonych zawodników, jak choćby ja, ale i bardzo dużo zdolnych młodych lekkoatletów. Kibiców nie będzie, ale mam nadzieję, że sama świadomość tego, że biegamy u siebie pozwoli nam osiągać świetne wyniki i co za tym idzie pozwoli nam wygrać klasyfikację generalną – dodaje Lewandowski.

HME Toruń 2021 . Startują Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce.

Halowe Mistrzostwa Europy Toruń 2021 rozpoczną się w czwartek o godz. 18.30 uroczystą ceremonią otwarcia.

Pierwszego dnia zawodów odbędą się eliminacje w skoku wzwyż i skoku w dal mężczyzn, pchnięciu kulą kobiet oraz biegach na 3000 metrów kobiet i 1500 metrów mężczyzn. Organizację imprezy współfinansują Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, miasto Toruń oraz samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Transmisja w TVP Sport.

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na Instastories.

Źródło: PZLA /Foto ilustracyjne Roster Athletics

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed