Rodzina królewska oskarżona o rasizm. Wywiad Oprah Winfrey z księciem Harrym i Meghan Markle wstrząsnął światem

W światowych mediach nie ustają opinie i komentarze po słowach Meghan Markle, w których oskarża środowisko Royalsów o rasizm.

Bez wątpienia ta rozmowa zatrzęsła fasadą Pałacu Buckingham. W niespełna dwugodzinnym wywiadzie opublikowanym w stacji CBS, jedna z najbardziej lubianych dziennikarek USA, Oprah Winfrey pyta się między innymi o powody odejścia z królewskiego dworu księcia Harry’ego i Meghan Markle.

Kilka pierwszych udzielonych odpowiedzi wystarczyło do wywołania pożaru i ugaszenie niestety trochę potrwa. Wyrządziło to też wiele szkód, których nie da się naprawić. Mówi się o pierwszym takim kryzysie rodziny królewskiej od blisko 85 lat.

Pojawiły się obawy i dyskusje na temat tego, jak ciemna może być skóra dziecka, kiedy się urodził. Było kilka obaw i dyskusji na temat, jak ciemna może być skóra Archiego, kiedy już pojawi się na świecie. To było dla nich bardzo niewygodne” – mówiła Meghan Markle w wywiadzie.

Jeden z najpoważniejszych zarzutów wobec zarówno rodziny królewskiej- instytucji jak i jej otoczenia tzw. firmy Royalsów jest posądzenie o rasizm. W wywiadzie możemy usłyszeć o krępujących, niezrozumiałych pytaniach, jakie miał otrzymywać Harry, kiedy Meghan Markle była w trakcie ciąży z pierwszym dzieckiem księcia Harry’ego.

Wywiad Oprah Winfrey z księciem Harrym i Meghan Markle wstrząsnął światem. Czy naprawdę wyłania się z tego obraz bezbronnej i uwięzionej pary w rodzinie królewskiej?

Wywiad Sussex
Courtesy of Harpo Productions/Joe Pugliese

Księżna Meghan, której matka jest Afroamerykanką, powiedziała, że przed przyjściem na świat Archiego – ich urodzonego w maju 2019 roku syna – na dworze królewskim były prowadzone rozmowy na temat tego, „jak ciemna może być jego skóra”. Za tym też szły negocjacje w zmianie regulaminów w ochronie członków rodziny królewskiej. Meghan została poinformowana, że jej syn nie otrzyma tytułu książęcego oraz specjalnej ochrony przysługującej członkom rodziny królewskiej. To bardzo ich zdziwiło.

Oprah Winfrey zadaje pytania Meghan Markle. Sekretny ślub bez świadków, myśli samobójcze i obawa o akceptację syna.

Nie padły konkretne nazwiska osób, które miały dyskutować o kolorze skóry syna księcia. Zapewniono, że nie była to królowa Elżbieta II ani jej mąż książe Filip. W całym wywiadzie królowa jawi się jako bardzo miła kobieta. Zdarzało się, że Meghan Markle przebywała w jej towarzystwie i akceptowała ją w roli życiowej partnerki jej wnuka.

Wywiad Oprah Winfrey z Harrym i Meghan
Fot. CBS/DDP/Zuma Press

W kolejnych częściach wywiadu jest równie mocno. Żona księcia Harry’ego z bransoletką księżnej Diany na ręku ujawniła, że miała myśli samobójcze:

Po prostu nie chciałam już dłużej żyć. I to była bardzo prawdziwa i przerażająca, ciągła myśl. Byłam w piątym miesiącu ciąży i opowiedziałam o tym. Harry przytulił mnie. Za kilka godzin wybieraliśmy się do Royal Albert Hall. Harry mówił, żebym została, ale ja się bałam sama zostać ze sobą. Pojechałam z nim – powiedziała Meghan.

W dalszej części rozmowy o myślach samobójczych mówiła, że zwróciła się o pomoc do „firmy” Royalsów. Twierdziła, że nikt nie chciał jej pomóc i argumentowano, że mogłoby to się odbić na wizerunku pałacu.

W pozostałej części wywiadu możemy dowiedzieć się między innymi o sekretnym ślubie, do którego doszło w obecności arcybiskupa w ich ogrodzie, gdzie pobrali się na trzy dni przed „telewizyjnym show dla świata”. Możemy również posłuchać o ochłodzonych relacjach Harry’ego w relacji brat-syn. Harry opowiedział też o pewnego rodzaju uwięzieniu jakie dostrzegł w sposobie funkcjonowania rodziny królewskiej. Było też o sprzeczkach Meghan z Kate.

Rodzina królewska oskarżona o rasizm. Na początku milczała, potem odpowiedziała

Musiało minąć kilkadziesiąt godzin zanim rodzina królewska zdecydowała się odpowiedzieć na wywiad Oprah Winfrey. Brytyjskie media donosiły o „pożarze w królestwie”, „odpaleniu bomby w pałacu” jakiego mieli dokonać Harry i Meghan. Z tego też powodu członkowie rodziny królewskiej mieli odbyć naradę w sprawie reakcji na oskarżenia wysunięte przez Harry’ego i Meghan w wywiadzie telewizyjnym. Mówiło się, że Królowa Elżbieta II nie chciała odpowiadać. Ostatecznie wydano oświadczenie:

Cała rodzina ze smutkiem dowiedziała się, jak trudne były ostatnie lata dla Harry’ego i Meghan. Poruszone przez nich kwestie, szczególnie te związane z rasą, są bardzo niepokojące. Chociaż niektóre wspomnienia mogą się różnić, są traktowane bardzo poważnie i zostaną omówione prywatnie przez rodzinę. Harry, Meghan i Archie zawsze będą kochanymi członkami rodziny – opublikował w imieniu królowej Elżbiety, Pałac Buckingham

Rodzina Royalsów
Źródło: Reuters

Zdania komentatorów zarówno w USA, gdzie aktualnie mieszkają Harry i Meghan Markle jak również w Wielkiej Brytanii są podzielone i nie wszyscy wierzą, że było do końca tak jak artykułowali to w wywiadzie książę i księżna Sussex. Podważa się między innymi słowa Meghan o tzw. braku znajomości zwyczajów panujących w rodzinie królewskiej i samego funkcjonowania w niej. Nie ma co do tego przekonania biorąc pod uwagę fakt, że jednak wchodziła do Royalsów, będąc dojrzałą, wykształconą kobietą, aktorką przebywającą wielokrotnie na wielkich wydarzeniach kulturalnych.

Wywiad nagrany w Kalifornii obejrzało w szczytowym momencie prawie 12,5 miliona Brytyjczyków. W Polsce na wyłączność transmitowała go telewizja TVN 24, która również zanotowała rekordową oglądalność. Wywiad w Polsce obejrzało 1,32 mln osób.

Na początku 2020 roku Harry, młodszy syn następcy tronu księcia Karola i Diany, oraz jego amerykańska żona niespodziewanie ogłosili, że zamierzają wycofać się z pełnienia obowiązków i zacząć prowadzić bardziej prywatne życie, nie będąc pod nieustanną obserwacją mediów. Jedną z głównych przyczyn tej decyzji miało być nękanie przez brukowce i paparazzi. Jak się dzisiaj okazuje, Royalsi sami sobie mają wiele do wyjaśnienia i chyba tak naprawdę od swoich relacji i sposobu życia powinni zacząć zmiany.

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na Instastories.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed