Fryderyki 2021. Coraz bliżej do gali rozdania nagród Akademii Fonograficznej

5 sierpnia zostaną przyznane Fryderyki 2021. Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w tym roku zawita do Netto Areny Szczecin i co ważne odbędzie się z udziałem publiczności.

W tym roku branża muzyczna i koncertowa stara się wrócić do równowagi, a zarząd Związku Producentów Audio-Video, głównego organizatora konkursu Fryderyk, wraz z Prezydentem Miasta Szczecina i Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego dołożyli wszelkich starań, by zwieńczenie tegorocznej edycji konkursu było odpowiednie do rangi wydarzenia, jak również bezpieczne dla gości i artystów. Wybór padł na nowoczesną Netto Arenę w Szczecinie, z widownią na 5 tys. 55 miejsc!

Galę poprzedziły nominacje w dziewiętnastu kategoriach muzyki rozrywkowej i trzech kategoriach jazzowych. To wynik głosowania Akademii Fonograficznej – grona ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy muzycznych i przedstawicieli branży fonograficznej.

Wszystkie kategorie i nominacje znajdziecie na https://fryderyki.pl/fryderyk-2021

Fryderyki to wyjątkowe nagrody, zasługujące na oprawę na najwyższym poziomie. Cieszymy się ogromnie, że w tych trudnych dla branży muzycznej czasach zebraliśmy grono utytułowanych partnerów, z którymi będziemy mogli celebrować święto polskiej muzyki nie tylko w towarzystwie koleżanek i kolegów muzyków, ale przede wszystkim przy udziale publiczności. Wszystkim nam brakowało tej niezwykłej energii wynikającej ze spotkań z ludźmi i koncertów na żywo – podkreślił Andrzej Puczyński, przewodniczący zarządu Związku Producentów Audio Video.

Fryderyki 2021. Kto wystąpi? Artyści, informacje

Imprezie oprócz wręczenia nagród towarzyszyć będą wyjątkowe koncerty z udziałem najbardziej uznanych polskich artystów. Zalewski, Sanah, Nocny Kochanek i wielu innych. Na gali wielu artystów również zaprezentuje utwory zmarłego Śp. Krzysztofa Krawczyka.

Pianista jazzowy – Adam Makowicz, śpiewaczka – Jadwiga Rappé, dyrygent – Jan Łukaszewski oraz wspomniany Krzysztof Krawczyk – to laureaci tegorocznych Złotych Fryderyków. Wyróżnienia przyznaje Akademia Fonograficzna najbardziej zasłużonym postaciom polskiej kultury muzycznej za całokształt osiągnięć artystycznych.

Fryderyki 2021. Historia przyznawanych nagród

Fryderyki to nagrody przyznawane przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

Fryderyki 2021. Coraz bliżej do gali rozdania nagród Akademii Fonograficznej

W tegorocznej edycji Fryderyków o nominacje ubiegało się 321 albumów, 402 teledyski i 355 utworów, w tym 54 jako nowe wykonania dawnych piosenek. Niemal 260 twórców rywalizowało w kategoriach Autor Roku i Kompozytor Roku, a 127 producentów – w kategorii Producent Muzyczny Roku. O miejsce w pierwszej piątce najważniejszych debiutantów ubiegłego roku walczyło 85 artystów. O miano najlepszych płyt jazzowych ubiegało się 99 albumów. O nominację w kategorii Jazzowy Artysta Roku walczyło 103 muzyków, a piątkę najlepszych debiutantów Akademia wybrała z grona 19 jazzmanów i jazzmanek.

Galę poprowadzą: Marcin Prokop, Gabi Drzewiecka, Mery Spolsky i Robert Karpowicz, dziennikarz Radia Zet. Transmisja w telewizji TVN i na player.pl

Fot. Fb Fryderyk Festiwal

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na stories.

Źródło: Materiały prasowe, żyjesz.pl

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed