Gala Mistrzów Sportu 2022 za nami. Robert Lewandowski wygrywa, Fajdek krytykuje [Wyniki]

Instagram: _rl9

W warszawskim hotelu Double Tree by Hilton odbyła się 87. Gala Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski 2021 roku. Wygrał Robert Lewandowski co nie wszystkim się spodobało.

W tym roku w czołowej dziesiątce zabrakło miejsca nie tylko dla najlepszych polskich tenisistów młodego pokolenia: Igi Świątek czy Huberta Hurkacza.

W Top 10 nie pojawiły się też nazwiska skoczków narciarskich: Piotra Żyły, Kamila Stocha czy Dawida Kubackiego. Wygrał Robert Lewandowski, ośmioro medalistów olimpijskich, w trójce był wicemistrz świata na żużlu, a dziesiątkę zamknął zapaśnik.

Od wielu lat w środowisku sportowym widoczny jest rozdźwięk między organizatorami Gali Mistrzów Sportu, popularyzatorami dyscyplin, mecenasami-sponsorami, a Olimpijczykami, którzy zarzucają tym pierwszym marginalizowanie ich dokonań, brak odpowiedniego rankingu uwzględniającego chociażby fakt, że większość najcenniejszych medali w polskich zbiorach pojawia się co cztery lata, gdy najlepsi z najlepszych utrzymają najwyższą formę w okresie przygotowań do Igrzysk Olimpijskich, które odbywają się tylko raz na cztery lata.

Tymczasem coraz częściej wygrywają coroczne plebiscyty sportowcy z najpopularniejszych dyscyplin sportu, którzy np. mają najważniejsze wydarzenia rok do roku albo co dwa lata. Nikt nie chce zabrać, czy ukraść zwycięstwa i statuetki czempiona Robertowi Lewandowskiemu, ale wielu wydaje się, że najważniejszy jest złoty medal Igrzysk Olimpijskich i osoby, które go zdobywają powinny znaleźć się na najwyższym miejscu podium najważniejszego plebiscytu sportowego w Polsce.

Od czasu do czasu sportowcom podnosi się ciśnienie, emocje biorą górę i mówią co im leży na sercu. Nie inaczej postąpił Paweł Fajdek,

Chcecie Robertowi osłodzić brak Złotej Piłki. Wstyd. Nie pozdrawiam – grzmi utytułowany polski młociarz.

Brązowy medalista olimpijski z Tokio, czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem w przesłanym oświadczeniu między innymi do sportowej redakcji Faktu chciał nieco bardziej wytłumaczyć swój jakże krótki, ale mocny wpis na komunikatorze. Według niego największą abstrakcją jest umieszczenie na tegorocznym podium Plebiscytu Bartosza Zmarzlika:

W tegorocznej edycji najbardziej niezrozumiałe jest 3. miejsce Bartka, który z tytułem vice Mistrza Świata powinien mieć problem z zakwalifikowaniem się do 20! [20 sportowców nominuje kapituła plebiscytu i to z grona nominowanych najlepszą 10 wybierają kibice]. Skoro musiał w poprzednim roku uznać wyższość innego zawodnika wydaje mi się że powinien to zrozumieć, popatrzmy na miejsca Bartka i Piotrka Żyły, w końcu skoki to nasz sport narodowy i obstawiam, że w skali globalnej więcej krajów je uprawia niż żużel.

Jak wygląda cały list Pawła Fajdka przesłany sportowej redakcji Faktu? Publikujemy

Skoro mój wpis na jednym z portali wywołał tak wielkie zamieszanie to oznacza to tylko jedno, że jest problem o którym się nie mówi, a jeśli ktoś zabiera głos to jest hejtowany. Głównie przez brak wiedzy osób komentujących o tym jak wszystko wygląda od środka.

Robert Lewandowski wielkim sportowcem jest, to nie podlega dyskusji, ale w światowym sporcie złoto olimpijskie jest Graalem sportowców! Nie da się realnie porównać sportowców w tak odmiennych sportach, który jest najlepszy, który zasługuje na tytuł najlepszego! Medale olimpijskie sa w roku olimpijskim najlepszym wykładnikiem. Skoro w latach poprzednich, niedalekich, wygrywali mistrzowie olimpijscy, w latach olimpijskich trzy razy mieliśmy precedens, 2008 Kubica, 2012 Kowalczyk i w tym roku Robert!

Ciężko porównać Kubice jadacego w Sauberze, Lewego grającego w Bayernie, za sukcesy w polskim sporcie, jak to porównać do złota w igrzyskach wywalczonego dla kraju? Skoro chcemy promować patriotyzm, wzorce itd, to co bardziej niż złoto olimpijskie się w to wpisuje? Jeżeli argumentem ma być globalność sportu i rozpoznawalność no to jak obronić ten argument przy zwycięstwach w plebiscycie Korzenia, Małysza, Kowalczyk, Stocha, Zmarzlika, Anity, czy wcześniej Nastuli czy Wrońskiego, o Renacie Mauer nie wspominając! W tegorocznej edycji najbardziej niezrozumiałe jest 3 miejsce Bartka, który z tytułem vice Mistrza Świata powinien mieć problem z zakwalifikowaniem się do 20! Skoro musiał w poprzednim roku uznać wyższość innego zawodnika wydaje mi się że powinien to zrozumieć, popatrzmy na miejsca Bartka i Piotrka Żyły, w końcu skoki to nasz sport narodowy i obstawiam, że w skali globalnej więcej krajów je uprawia niż żużel.

Moim zdaniem trzecie złoto Anity powinno być docenione, trzecie złoto z rzędu ! wow ! Idąc czysto sportowo 1 Anita 2 Tomala 3 Nowicki 4 mixt 4×400 następnie srebrne medale i niestety jeden z 5 brązowych. Wszystkich pogodzić się nie da, ale nie można świadomie krzywdzić sportowców którzy nie mają wpływu na to co dzieję się w kuluarach. Zamiast cieszyć się że Polski sport sie rozwija i zdobywamy coraz więcej tytułów i medali, zabijamy konkretne dyscypliny takimi decyzjami.

Chcecie Robertowi osłodzić brak złotej piłki to wprowadzcie kategorie złota piłka, sportowiec globalny…

Porównanie złotej piłki, z całym szacunkiem, do plebiscytu na sportowca roku w Polsce, jest jak porównanie wygrania w tenisowym szlemie z challengerem w Poznaniu!

Jestem związany z zawodowym sportem od ponad 20 lat , odkąd pamiętam jestem kibicem, piłkarskim, siatkarskim, lekkoatletycznym, biatlonowym czy skoków narciarskich i jako kibicowi jest mi po prostu wstyd za to co dzieje się od wielu lat w tym plebiscycie.

Wyróżnienia podczas Gali Mistrzów Sportu 2022

Trener Roku: Aleksander Matusiński [lekkoatletyka]

Drużyna Roku: ZAKSA Kędzierzyn- Koźle [siatkówka]

Sport bez barier: Róża Kozakowska [paralekkoatletka]

Superczempion: Piotr Małachowski [lekkoatletyka]

Nagroda „od zawsze dla sportu” : Totalizator Sportowy

Impreza Roku: Drużynowe ME w lekkoatletyce Silesia 2021

Nagroda „Sport i biznes”: PKN Orlen

Wyniki 87. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca 2021 roku w Polsce

  1. Robert Lewandowski [piłka nożna]
  2. Anita Włodarczyk [rzut młotem]
  3. Bartosz Zmarzlik [żużel]
  4. Dawid Tomala [chód sportowy]
  5. Wojciech Nowicki [rzut młotem]
  6. Maria Andrejczyk [rzut oszczepem]
  7. Sztafeta mieszana 4X400 m: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart- Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik [lekkoatletyka]
  8. Czwórka podwójna kobiet: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann [wioślarstwo]
  9. Karolina Naja, Anna Puławska [kajakarstwo]
  10. Tadeusz Michalik [zapasy]

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na Instastories.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed