XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie za nami. Norwedzy najwyżej w klasyfikacji [Podsumowanie]

Instagram:@Beijing2022

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie przechodzą do historii. W Pekinie zgasł już znicz olimpijski, a prezydent MKOl, Thomas Bach podziękował wszystkim i zakończył święto sportu.

Podczas ceremonii zamknięcia przedstawiciele komitetu organizacyjnego przekazali flagę olimpijską burmistrzom Mediolanu i Cortiny d’Ampezzo, gdzie odbędą się kolejne igrzyska. Zimowe Igrzyska Olimpijskie trafiają do północnych Włoch.

Z 57 reprezentantów naszego kraju, którzy rywalizowali w Pekinie tylko Dawid Kubacki sięgnął po brązowy medal i stanął na podium zimowych igrzysk olimpijskich. Polska z jednym medalem uplasowała się na 27. miejscu w generalnej klasyfikacji. Warto dodać, że w Pekinie rywalizowało 2871 sportowców z 91 krajów.

To nie były udane igrzyska dla naszych reprezentantów, ale też nie powinniśmy dziwić się takiemu stanowi rzeczy. Na przestrzeni ostatnich lat kilku wybitnych sportowców jak Justyna Kowalczyk, Adam Małysz, Kamil Stoch czy Zbigniew Bródka przyzwyczaiło nas do patrzenia na naszych reprezentantów jak na potencjalnych medalistów igrzysk, a przecież my nie mamy w kraju dla większości dyscyplin obiektów, ani warunków do przygotowań.

Przeglądając media społecznościowe polskich sportowców sami widzicie ile dni w roku są poza domem i przygotowują się na zagranicznych obozach do swoich startów. Wracając do letnich igrzysk w Tokio honor uratowali lekkoatleci, którzy od lat przygotowują się w wielu krajach świata w tym w RPA czy ZEA. Przygotowują się też częściowo w Polsce na zmodernizowanych obiektach, centralnych ośrodkach sportu. Reszta musi szukać wsparcia poza krajem. Nie mamy profesjonalnych torów saneczkowych, a reprezentanci kraju zajmują 9. miejsce. Jakie mogliby zająć gdyby mogli gdzieś bliżej własnych domów trenować? Odpowiedzcie sobie sami. A to tylko jeden z przykładów…

Klasyfikacja medalowa zimowych igrzysk olimpijskich 2022

Medale Złoto Srebro Brąz Ogółem

1. Norwegia1681337
2. Niemcy1210527
3. Chiny94215
4. Stany Zjednoczone810725
5. Szwecja85518
6. Holandia85417
7. Austria77418
8. Szwajcaria72514
9 .ROC6121432
27. Polska0011

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na stories.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed