Jeśli potrzebujesz powiewu świeżości i nowej dawki motywacji w swoim treningu, a do tego szukasz kolejnych bodźców podnoszących formę, postaw na bieganie w terenie. To niesamowite jak nawierzchnia, po której biegasz, może wpłynąć na jakość Twojego treningu! Oto kilka wskazówek, jak zacząć przygodę z trailem i dlaczego warto to zrobić!
Poprawa sprawności ogólnej
Bieganie w terenie wymaga od naszych mięśni bardzo wszechstronnej pracy. Podłoże jest nierówne, natrafiamy dodatkowo na zbiegi i podbiegi. Pokonując tego typu trasę, wzmacniamy mięśnie pośladków, ud, łydek, pleców, a także brzucha.
Stawy kolanowe są mniej obciążone niż w przypadku biegania po asfaltach i chodnikach, gdyż ziemia służy nam jako naturalny „amortyzator”. Z tego powodu bieganie po lesie jest po prostu zdrowsze. Trzeba jednak pamiętać, żeby przed treningiem dobrze się rozgrzać. Początkujący biegacze lepiej, żeby wybierali łatwiejszy teren, by nie narażać się na różnego typu skręcenia. Dodatkowo na pierwszym etapie nie ma co szaleć z dystansem. Bieganie po lesie wymaga od nas nieco większego wysiłku, więc dobrze jest wziąć na to poprawkę.
Bieganie w terenie to bliski kontakt z naturą
Bieganie w lesie o każdej porze roku jest po prostu przyjemne. Otaczająca nas roślinność i śpiew ptaków potrafią być bardzo kojące. Zrezygnuj w tym czasie z muzyki i spróbuj wsłuchać się w siebie i w dźwięki lasu. Efekty mogą Cię zaskoczyć!
Lepsze wyniki w zawodach
Przeplatając treningi trailowe z bieganiem po asfalcie, możemy liczyć na poprawę wyników w zawodach biegowych. Wynika to z dwóch powodów: bieganie w terenie mniej obciąża stawy, więc możemy trenować nieco więcej i dłużej. Ponadto sprawność ogólna przekłada się na prędkość.
Jeśli jednak traktujesz poważnie ściganie w zawodach ulicznych, nie rezygnuj z biegania po płaskim. Staraj się np. 1-2 razy w tygodniu wybrać się do lasu. Pozostałe jednostki wykonuj na podłożu, które czeka Cię na zawodach.
Buty do biegania w terenie
Bieganie po lesie może, ale nie musi wymagać od nas większego przygotowania sprzętowego. Tym, na co na pewno warto zwrócić uwagę, to buty trailowe. Charakteryzują się one tzw. agresywnym bieżnikiem, zachowującym przyczepność w trudnych warunkach oraz wzmocnioną cholewką, która chroni nasze stopy przed uderzeniami np. o korzenie.
Modelem, który świetnie sprawdza się zarówno w podmiejskich lasach, jak i w terenach górskich, jest Salomon Ultra Glide. Podeszwa tego buta dzięki głębokiemu bieżnikowi zapewnia bowiem dużą przyczepność na luźnym, miękkim podłożu. Lekka pianka daje przyjemną amortyzację i lekkość w każdym ruchu. Cholewka wzmocniona jest pasem gumy, który zabezpiecza but (i stopę) przed przetarciami i uszkodzeniami. W tym modelu więc można poczuć się naprawdę komfortowo i w pełni czerpać przyjemność z terenowego biegania. Nie bez powodu jest to jeden z najczęściej wybieranych butów do biegania w terenie!
Jeśli planujesz robić długie wycieczki biegowe w terenie, warto pomyśleć również o zakupie plecaka biegowego oraz kurtki, która uchroni Cię przed wiatrem i deszczem. W górach przydadzą się dodatkowo lekkie kijki do biegania.
O czym pamiętać, biegając w terenie?
Biegaj po oznakowanych szlakach. Nawet, jeśli masz doskonałą orientację w terenie, staraj się nie zbaczać z wyznakowanych tras.
Zabierz telefon komórkowy. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, dlatego zawsze miej przy sobie naładowany telefon.
Pamiętaj o odpowiednich butach. Bieganie po lesie w tradycyjnym obuwiu jest możliwe, ale mniej komfortowe. Miej więc do dyspozycji model stworzony z myślą o treningach terenowych, jak np. Salomon Ultra Glide.
Obserwuj swoje ciało. Na początku bieganie w terenie może być dla Ciebie nieco obciążające. Obserwuj się więc i nie szarżuj zbyt mocno. Z czasem możesz stopniowo wydłużać dystans i zwiększać intensywność treningów. Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę, nie zapominaj o przekąskach. W lesie nie znajdziesz sklepu. Warto mieć więc przy sobie np. suszone owoce i bidon.
Materiały prasowe
Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na Instagramie i Facebooku. Oglądaj nas na stories.