Wings for Life 2022. Startuje wyjątkowy bieg charytatywny [Szczegóły]

Fot. L. Nazdraczew/Wings For Life

Po dwuletniej przerwie do stolicy Wielkopolski wraca Wings for Life. Osiem tysięcy zawodników startuje w Poznaniu w 9. edycji biegu charytatywnego. To wyjątkowa rywalizacja bez stałej linii mety – jest nią goniący uczestników samochód, za kierownicą którego i w tym roku po 30 minutach od startu biegu zasiądzie Adam Małysz.

Na całym świecie o godz. 13 czasu polskiego rozpocznie się bieg Wings For Life 2022 dzięki któremu w ostatnich latach zebrano kilkadziesiąt milionów euro na badania, które mają w przyszłości znaleźć rozwiązanie na przywrócenie możliwości chodzenia osób z przerwanym rdzeniem kręgowym.

Wings For Life World Run nie posiada klasycznej linii mety. Samochód Pościgowy Porsche z Adamem Małyszem za kierownicą wyrusza 30 minut po starcie biegu. Tuż przed autem, zza pleców uczestników nadjadą inne pojazdy i rowerzyści, którzy zapowiadać będą zbliżanie się mety.

Uczestnicy wyprzedzeni przez samochód pościgowy kończą bieg. Niezwłocznie po tym wszyscy zobowiązani są do zejścia do prawej krawędzi jezdni lub na pobocze.

Trasa biegu przebiega przez teren miasta Poznania przez ok. 20km. Później bieg przemieszcza się na północny zachód w stronę Tarnowa Podgórnego, aby po 30 km skręcić na zachód na tereny wiejskie, gdzie rozpocznie się ostatnia faza biegu, którego trasa ma w tym roku maksymalną długość 75km. Pozostali mogą rywalizować również poprzez aplikację biegu.

Wings for Life 2022. Startuje wyjątkowy bieg charytatywny [Szczegóły]

Choć w Wings for Life World Run chodzi przede wszystkim o cel, jakim jest zbieranie środków na badania nad rdzeniem kręgowym, a także o dobrą zabawę, rywalizacja sportowa też nie jest tu bez znaczenia.

Wystartował Wings For Life World Run 2019. Uczestnicy tym razem nie biegną dla siebie [Informacja] • Żyjesz.pl – o tym mówisz (zyjesz.pl)

Zwycięzcy biegów flagowych Wings for Life World Run zawsze mogą liczyć na chwile sławy, a zajęcie dobrego miejsca w klasyfikacji globalnej to dla nich niesamowite uczucie.

Laureaci w poszczególnych krajach mogą też wybrać miejsce na świecie, w którym wystartują przy kolejnej edycji. W tym roku na starcie o zwycięstwo z pewnością będzie chciał powalczyć Bartek Olszewski, który wygrywał ten bieg w Poznaniu w 2015 roku, a w 2017 roku w Mediolanie uzyskał 2. czas na świecie w tym biegu.

Założyłem, że Wings for Life World Run będzie w tym roku moim startym docelowym i odpowiednio wcześniej się do niego szykowałem. Jestem w pełni zdrowy – myślę, że w podobnej formie, w jakiej byłem w 2017 roku, kiedy biegłem w Mediolanie. Tęskniłem za tą rywalizacją. Nie mogę się doczekać, żeby stanąć na starcie i poczuć te emocje, jakie daje Wings for Life World Run”- deklaruje.

Do rywalizacji z nim stanie z pewnością Darek Nożyński, zwycięzca mistrzostw Polski w biegu 6-godzinnym zorganizowanych w Chorzowie, gdzie ustanowił rekord Polski z wynikiem 95 km i 4 metry oraz co najważniejsze, laureat 2.miejsca ostatniej edycji Wings for Life World Run.

Fot._Karolina Wojsz/Wings For Life

Nie można też nie docenić wielkiej formy Polek na tym biegu. Mamy się czym pochwalić. Od lat jedną z najlepszych polskich biegaczek w Wings for Life World Run jest Dominika Stelmach. Startowała i wygrywała już między innymi w Polsce, Chile, RPA, czy Australii. 8 maja pobiegnie w Niemczech.

„Zdecydowałam się na Monachium, ponieważ już dwa dni wcześniej będę mogła pobiegać tam po górach (śmiech). Skorzystam z tego. Poza tym uwielbiam Monachium, ponieważ to jest naprawdę przepiękne miasto” – mówi.

Dla Dominiki, która podobnie jak Darek w zawodach w Wielkiej Brytanii przebiegła niedawno 100 km, pomimo przygód i problemów żołądkowych, bijąc rekord Europy na tym dystansie na bieżni oraz rekord świata na 50 mil w kategorii masters, ten wyjazd będzie raczej… kolejnym treningiem.

Nie ukrywam, że w tym roku najważniejszym startem jest dla mnie Western States, który odbędzie się w drugiej połowie czerwca. To będzie bardzo trudny, 160-kilometrowy bieg górski. Inne starty właściwie są bardziej walką ze sobą, niż walką o wynik. Zobaczymy, jak się uda na Wings for Life World Run” 

To co dzieje się podczas biegu możecie śledzić na TVN 24.

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na  Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na stories.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed