Eryk Goczał najmłodszym zwycięzcą Rajdu Dakar. Polak wygrał w klasie SSV [Inspirujące]

18-letni Eryk Goczał przeszedł do historii polskiego i światowego motorsportu, triumfując w Rajdzie Dakar jako najmłodszy kierowca w historii. Zwyciężył w klasie SSV. Po dojechaniu na metę nie krył wzruszenia, a droga do zwycięstwa wbrew wielu pozytywnym głosom nie była taka łatwa i do ostatniego dnia rywalizacji Eryk nie był pewny zwycięstwa.

Fot. Instagram eryk_goczal

Po ukończeniu rajdu w mediach społecznościowych napisał kilka słów od siebie:

WYGRALIŚMY RAJD DAKAR 2023 w kategorii SSV‼️ Spełniło się moje największe życiowe marzenie‼️Chciałem w tym moim pierwszym starcie po prostu być na mecie, a my wygrywamy! To był koszmarnie trudny rajd. Dwa dni temu podjęliśmy niezwykle trudną decyzję strategiczną – jestem niezmiernie wdzięczny mojej rodzinie, mojemu tacie i wujkowi za to, jak nam pomogli. Postawili nas na pierwszym miejscu i zrobili wszystko, abyśmy wygrali. I to się opłaciło.Trudno znaleźć mi w tym momencie słowa. Wygraliśmy Dakar! 🙏 – pisał Eryk Goczał.

Tak wygląda spełnione marzenie‼️ Meta Rajdu Dakar, zwycięstwo w klasyfikacji generalnej SSV‼️🇵🇱 Nie zapomnę tych chwil do końca życia 🙏 Dziękuję mojemu pilotowi Oriolowi za bezbłędne prowadzenie mnie do tej mety przez ponad 8500 kilometrów! Gratuluję Tacie i Maćkowi za zdobycie 3. miejsca- na podium staniemy razem! Michałowi i Szymonowi za niełatwą walkę po awarii i 7. miejsce na mecie! Postawiliście na mnie, to zwycięstwo jest też Wasze! Mamo, bez Ciebie nie byłoby mnie tutaj, Edo, Rasiu- dzięki za najlepsze wsparcie na miejscu! Dziękuję South Racing Can-Am za świetne auto, rodzinie i kibicom, którzy wspierali mnie na miejscu i z Polski 💪 – dodał Goczał.

Eryk Goczał najmłodszym zwycięzcą Rajdu Dakar. Polak wygrał w klasie SSV [Inspirujące]

Fot. Instagram eryk_goczal

Po 13 z 14 etapów najmłodszy zwycięzca Dakaru tracił do lidera ponad trzy minuty. Ostatni odcinek poprowadził niemal bezbłędnie i odrobił straty do lidera z Litwy, Rokasa Baciuski. Wygrał z nim w całym Dakarze o 16 minut.

W czołowej dziesiątce byli jeszcze jego ojciec i wujek. Marek Goczał zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, tracąc ponad 18 minut do syna. Siódmy był Michał Goczał, który do zwycięzcy stracił cztery godziny. Marek Goczał to właściciel parku rozrywki Energylandia w Zatorze i to z pewnością miejsce, które finansuję wielką pasję rodziny.

Rajd Dakar 2023. Wyniki klasyfikacji SSV po 14. etapie:

Poz.ZałogaZespółCzas/strata
1.Eryk Goczał-MenaEnergylandia Rally Team53:10.14
2.Baciuska-MontijanoRed Bull Can-Am Factory Team+16.44
3.Marek Goczał-MartonEnergylandia Rally Team+18.15
4.Ferioli-RinaldiSouth Racing Can-Am+1:07.00
5.de Oliveira-PrataSouth Racing Can-Am+3.02.21
6.Michał Goczał-GospodarczykEnergylandia Rally Team+4:02.39
7.Guayasamin-TorlaschiSouth Racing Can-Am+4:45.34
8.Navarro-MetgeFN Speed Team+4:51.00
9.Vayssade-ReyBardahl Team+6:11.44
10.Triisa-MeeruRally Raid Estonia+6:16.38

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na  Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na stories.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed