Piotr Żyła ze złota. Obronił tytuł mistrza świata w skokach narciarskich[Brawo!]

Piotr Żyła wrócił do Planicy i został ponownie mistrzem świata w skokach narciarskich na normalnym obiekcie. Polak, który był 13. po pierwszej serii, wyprzedził Niemców Andreasa Wellingera i Karla Geigera.

Polski wiewiór jak mówią o Piotrze Żyle w pierwszym skoku poleciał na 97,5 m i to dało tylko 13. lokatę po pierwszej serii. W drugiej z wynikiem 105 m pobił rekord skoczni, awansował na pierwsze miejsce i obronił tytuł wywalczony dwa lata temu w Oberstdorfie. Co mówił polski skoczek po konkursie?

Sam nie wiem, co się stało. Mówiłem sobie, że to mój dzień, ale po pierwszym skoku pomyślałem: „Jezus Maria, nic z tego nie będzie”. A dobra, idę na drugi, ciach. Nawet nie pamiętam tego skoku – przyznał przed kamerą Eurosportu.

Piotr Żyła już w Oberstdorfie był najstarszym mistrzem świata. Miał 34 lata. Teraz poprawił ten rekord, zdobywając tytuł w wieku 36 lat!

W Oberstdorfie kosztowało mnie to dużo energii, a tu jeszcze chyba więcej. Miałem plan, trening na spokojne, nie tracić energii. To ma być mój dzień, w sumie zrobiłem to – dodał. Nie wiem, czy to dziś do mnie dotrze, czy będę w stanie funkcjonować- zakończył.

Piotr Żyła ze złota. Obronił tytuł mistrza świata w skokach narciarskich[Brawo!]

Obrona mistrzowskiego tytułu w skokach nie zdarza się często. Ostatnim, który dokonał tej sztuki na obiekcie normalnym, był 20 lat temu Adam Małysz. Złote medale zdobywał w Lahti (2001) i Val di Fiemme (2003). 

Dawid Kubacki był piąty, Kamil Stoch szósty, Paweł Wąsek 16., a Aleksander Zniszczoł 20.

Rok temu Piotr Żyła za mistrzostwo świata zdobyte w Oberstdorfie zgarnął 28 720 franków szwajcarskich (118 tys. zł).

Zdaniem norweskiego portalu NRK w tym roku wypłata dla skoczków będzie większa. Choć nie podano dokładnie, ile otrzymał mistrz, to wiadomo, że za każdy konkurs skoczkowie mają do podziału ok. 390 tys. złotych. 

Na niedzielę zaplanowano rywalizację w konkursie drużyn mieszanych. W przyszły weekend skoczków czekają zmagania na dużym obiekcie.

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na  Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na stories.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed