Golf w Polsce w 2015 roku! Jaki był?

Fot.Marek_Darnikowski_2

Jaki był ten rok dla polskiego golfa?

Sezon na grę w golfa w Polsce właściwie powoli należałoby zakończyć w tym roku. A jak zakończenie to i podsumowanie najważniejszych zawodów i emocji jakie towarzyszą bądź co bądź sportowi uznawanemu przez malkontentów za jeden z najnudniejszych na świecie;)

A jednak to właśnie GOLF jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie, która zaskakuje zarówno 60 milionami zawodników, jak również stale powiększającą się grupą kibiców. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z golfem? Jak przekonują miłośnicy tego wiekowego, brytyjskiego sportu – jest to dobra dyscyplina dla każdego, a uprawiać mogą ją całe pokolenia. Nieistotne są tu predyspozycje fizyczne, wiek, wzrost i waga, a nawet szerokość geograficzna, w której gramy – dzięki istnieniu handicapów możliwa jest rywalizacja pomiędzy wszystkimi graczami na świecie, niezależnie od prezentowanych przez nich umiejętności. Rosnące zainteresowanie tym sportem sprawiło, że po 112 latach przerwy golf wraca do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich. Już w przyszłym roku, w Rio de Janeiro swoje umiejętności zaprezentują najlepsi golfiści z całego świata.

O tym, jak dynamicznie golf zmienia się w Polsce, świadczą nie tylko subiektywne opinie specjalistów, ale także liczby. Na koniec 2014 r. liczba licencjonowanych graczy wyniosła ok. 3800, co wskazuje na 10 % wzrost względem 2013 r. Dzięki tak dobremu wynikowi, Polski Związek Golfa odnotował jeden z największych wzrostów wśród tzw. rynków wschodzących. Ponadto już ponad 13,5 tys. graczy z Polski posiada Zieloną Kartę – golfowe „prawo jazdy” (wzrost o ok. 1,8 tys. w porównaniu do zeszłego roku). Grono golfistów zrzeszone jest w 69 klubach, a do ich dyspozycji oddanych jest 18 pól 18-dołkowych i 19 pól 9-dołkowych, kilkadziesiąt akademii golfowych i driving range’ów.

Jednym z najważniejszych turniejów golfowych w Polsce jest LOTOS Polish Open 2015.

Zobaczcie jak było na tych zawodach i jak wygląda odsłona polskiego golfa:

W ostatnią niedzielę gościliśmy na finale Deutsche Bank Polish Masters 2015.  To cykl siedmiu turniejów golfowych, rozgrywanych od maja do września 2015 roku. W ramach cyklu odbyło się sześć turniejów eliminacyjnych na najlepszych polach golfowych w Polsce: Toya G&CC, First Warsaw G&CC, Kalinowe Pola, Rosa Private GC, Sierra GC oraz Krakow Valley. Najlepsi z pięciu grup handicapowych zmierzyli się podczas wielkiego finału ogólnopolskiego[20.09.2015] na polu First Warsaw G&CC w Rajszewie pod Warszawą. W dalszym ciągu o golfie mówi się za mało, ale są osoby, które chcą to zmienić i korzystając ze swojej popularności i kontaktów popularyzują tą dyscyplinę sportu. Mowa o Mariuszu Czerkawski i Tomaszu Iwanie, którzy nie tylko przez cały rok aktywnie grają w golfa, ale są ambasadorami tego cyklu.

Mariusz_Czerkawski_Fot.M.Darnikowski

Podczas niedzielnej rundy finałowej nie brakowało emocji. Zawodnikom przez większość dnia towarzyszyły intensywne opady deszczu, a rywalizacja we wszystkich kategoriach handicapowych trwała do ostatniego dołka. 18 najlepszych golfistów wystąpi na początku przyszłego roku w turnieju wyjazdowym, który odbędzie się w luksusowym ośrodku Penha Longa w Portugalii.

W najważniejszej kategorii (HCP 0-10) triumfował Marcin Dudziński (+7). Organizatorzy turnieju na czas finału stworzyli dodatkową grupę dla rozpoznawalnych pasjonatów golfa i zaproszonych gości, w której rywalizowali m.in. ambasadorzy – Mariusz Czerkawski i Tomasz Iwan. Bezkonkurencyjny okazał się jednak Zdzisław Frańczak (-7).

Przyznam, że jestem bardzo zmęczony po trzech dniach rywalizacji. Finał stanowił spore wyzwanie, a sam turniej to znakomita promocja golfa w Polsce. Mam nadzieję, że takich turniejów będzie w naszym kraju coraz więcej – przyznał Zdzisław Frańczak.

Michał Michałowski (-2) okazał się najlepszy w kategorii HCP 15-20.

 Udało mi się skutecznie zaatakować ostatniego dnia i wskoczyłem na najwyższy stopień podium. Ten turniej ponownie obudził we mnie wielką pasję do golfa. Szczególnie cieszy mnie, że sukces osiągnąłem na polu, na którym zaczynałem swoją przygodę z tym sportem. Jest to dla mnie zatem fajny, sentymentalny powrót – powiedział Michał Michałowski.

Finałowy turniej Deutsche Bank Polish Masters zakończył krajową rywalizację w ramach cyklu. Wydarzenie odbyło się na polu First Warsaw Golf w Rajszewie nieopodal Warszawy.

Kolejnymi projektami związanymi z polskim golfem są zawody World Amateur Golfers Championship i Diners Club Trophy.

Binowo

W turnieju startują:

  1. Amatorzy wg definicji zawartych w Regułach Golfa R&A Rules Limited będący zawodnikami zrzeszonymi w klubach członkowskich PZG, posiadający aktualną kartę HCP w dniu rozgrywania turnieju, wydaną przez Polski Związek Golfa.

Oba turnieje kwalifikacyjne do turnieju głównego[WAGC – Binowo Park Golf Club, Szczecin 26 – 29 sierpnia 2015]odbywały się na najlepszych polach golfowych w kraju:

La Quinta, Andaluzja, Hiszpania: 13 marca 2015/Kalinowe Pola Golf Club, Kalinowo: 11 kwietnia 2015/Lisia Polana, Warszawa: 25 kwietnia 2015/Binowo Park Golf Club, Szczecin: 03 maja 2015/Gradi Golf Club, Brzeźno: 23 maja 2015/First Warsaw Golf & Country Club, Warszawa: 30 maja 2015/Sobienie Królewskie Golf & Country Club, Warszawa: 31 maja 2015/Kraków Valley Golf & Country Club, Kraków: 13 czerwca 2015/Mazury Golf & Country Club, Olsztyn: 20 czerwca 2015/Sierra Golf Club, Trójmiasto: 27 czerwca 2015/Postołowo Golf Club, Gdańsk: 28 czerwca 2015/Rosa Private Golf Club, Częstochowa: 11 lipca 2015/Śląski Klub Golfowy, Siemianowice: 12 lipca 2015/Sand Valley Golf & Country Club, Pasłęk: 18 lipca 2015/ Kamień Country Club, Kamień Pomorski: 01 sierpnia 2015

LOTOS Polish Open

lotospolishopen

Kolejna bardzo ważna odsłona w polskim golfie! Tym ważniejsza, że już rozgrywana w randze europejskiej ligi PRO GOLF TOUR (wcześniej znanej pod nazwą European Professional Development Tour). Swoją karierę rozpoczynał w niej między innymi Martin Kaymer, najlepszy golfista świata roku 2011.

Turniej LOTOS Polish Open jest najważniejszym wydarzeniem golfowym w Polsce. W tym roku organizację wydarzenia powierzono Sierra Golf Club zlokalizowanemu na Pomorzu, który fantastycznie poradził sobie z tym zadaniem. Dzięki temu, po raz kolejny mogliśmy pokazać zagranicznym zawodnikom, że w Polsce gramy w golfa na polach na światowym poziomie – podsumowuje Mateusz Kusznierewicz, ambasador turnieju LOTOS Polish Open 2015.

W tym roku turniej rozegrano w dniach 26-29 lipca 2015 roku na polu Sierra Golf Club w Pętkowicach nieopodal Wejherowa. Pula nagród przekroczyła 30 tysięcy euro.

Tak jak już wspominaliśmy golf powraca do programu Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. LOTOS Polish Open jest szansą dla polskich zawodników do rywalizacji na najwyższym europejskim poziomie. Liczymy, że podobnie jak w ubiegłym roku do rywalizacji staną najlepsi polscy golfiści, a sam turniej stanie się trampoliną do międzynarodowego sukcesu polskiego golfa, zarówno pod względem sportowych wyników, jak i poziomu organizacji turnieju.

Od kilku lat obserwujemy, że struktura wiekowa, płciowa i pochodzeniowa golfistów zmienia się. Jeszcze 5-7 lat temu dominowali mężczyźni, często obcokrajowcy. Obecnie, wśród klubowiczów sukcesywnie wzrasta liczba kobiet, a pod względem narodowościowym – Polacy dorównali innym nacjom i niewykluczone, że wkrótce szala przechyli się na korzyść rodaków. Wyraźnie daje się także odczuć tendencję wzrostową w organizacji wydarzeń golfowych na europejskim lub nawet światowym poziomie.

I skoro wspomnieliśmy o golfistkach to czas wspomnieć o bardzo pięknym projekcie Dr Ireny Eris.

Nie od dziś wiadomo, że kobiety to jednostki bardzo ambitne i nie mniej pracowite…również na polu golfowym.

Dr Irena Eris Ladies Golf Cup 2015

Zdjecie-4-1024x681

Przez dwa dni na polu golfowym Sand Valley G&CC panowała prawdziwa, sportowa rywalizacja. O zwycięstwo walczyły panie nie tylko z Polski, ale też z Austrii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Belgii, Finlandii, Luksemburga, Kanady i Stanów Zjednoczonych. W sumie 102 zawodniczki oddały podczas IX edycji turnieju Dr Irena Eris Ladies’ Golf Cup ponad 21 650 uderzeń kijem golfowym. W grze było ponad 400 piłeczek.

IX edycja Dr Irena Eris Ladies’ Golf Cup – jednego z największych i najbardziej prestiżowych kobiecych turniejów w tej części Europy. Triumfatorką okazała się Julia Korus. Główną nagrodę dla laureatki ufundował Deutsche Bank. Tegoroczny turniej należał zdecydowanie do juniorek, które zajęły wszystkie miejsca na podium.

Turniej Dr Irena Eris Ladies’ Golf Cup pierwszy raz odbył się w 2007 roku. Dzięki wysokiemu poziomowi organizacji i sportowej rywalizacji, obecnie jest to największy i najbardziej prestiżowy kobiecy turniej golfowy w tym regionie Europy, a jednocześnie najbardziej wyjątkowy, dzięki atmosferze tu panującej” – mówi Joanna Łodygowska, Szef Działu Komunikacji z firmy Dr Irena Eris.

Rozgrywki zostały uwieńczone rozdaniem nagród w Hotelu SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie. W ceremonii rozdania nagród uczestniczyła Pani dr Irena Eris oraz Prezes Polskiego Związku Golfa – Marek Michałowski. Wręczyli zwyciężczyniom statuetki i zakończyli turniej.

Zdjecie-12-1024x671

A na koniec podsumowania roku wydarzenie bez precedensu w polskim golfie!!!

V edycja Silesia Business&Life Golf Cup

11351238_597792916991083_4457307609176013616_n-640x400

Pierwsze zawody odbyły się 21 maja 2011 r. W tym roku po raz pierwszy odbyły się pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wystartowało w turnieju golfowym 88 zawodników.

Już pierwsza edycja utwierdziła nas w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku. Sprostaliśmy wszelkim wymaganiom, stworzyliśmy nietuzinkową imprezę, na którą przybyło wielu gości i graczy. Założyliśmy, że na naszej imprezie znajdzie się dosłownie wszystko: zdrowa rywalizacja, wyśmienite jedzenie, luksus, wspaniała atmosfera i emocje. Dzisiaj wiemy już, że to osiągnęliśmy. Pierwszy Silesia Business & Life Golf Cup był kierowany także do tych, którzy nigdy nie trzymali w ręku kija golfowego – każdy mógł spróbować swoich możliwości i przełamać stereotypy. W programie znalazła się także wspaniała muzyka i dawka dobrego humoru w wykonaniu jednego z najlepszych polskich kabareciarzy i satyryków – mówi Klaudiusz Sevkovic, pomysłodawca turnieju, redaktor naczelny magazynu Silesia Business & Life

Jerzy Dudek, Mariusz Czerkawski, Mateusz Ligocki, Tomasz Iwan, Radosław Gilewicz, Artur Siódmiak, Maciej Zegan, Kabaret AniMruMu to tylko niektóre znane osobowości świata sportu i show-biznesu, które skorzystały z zaproszenia Klaudiusza Sevkovica i zawitały na Śląsk. Część z nich stanęła w turniejowe szranki. Swoją drogą jak jeszcze nie wiecie w którą stronę iść to Jerzy Dudek wskaże Wam drogę!

1-31

Turniej golfa połączono z prestiżowym eventem, który był bardzo dobrą okazją do wspólnej zabawy i spotkań w gronie 500 gości o którą zadbali między innymi Cezary Pazura, Kasia Popowska czy Marcin Kindla oraz startujący na polu golfowym Michał Wójcik z kabaretu AniMruMru.

Golf ma się coraz lepiej w naszym kraju, a świadczy o tym chociażby kolejna budowa pola golfowego. Inwestycja z prywatnych środków może kosztować nawet 10milionów złotych.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed