„Zjednoczone stany miłości”: Tomasz Wasilewski ze statuetką w Berlinie!

Berlinale

66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale za nami!

Polski reżyser Tomasz Wasilewski otrzymał w sobotę Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz. Polak pokazał w Berlinie swój najnowszy film „Zjednoczone stany miłości”. Oceny i wyboru w tym roku dokonywała między innymi Meryl Streep.

O czym jest fabuła filmu „Zjednoczone stany miłości”?

Akcja mojego filmu toczy się na początku roku 1990 i moje bohaterki, a także bohaterowie, są na zakręcie życiowym. Emocje są uniwersalne i nie są charakterystyczne wyłącznie dla okresu transformacji po zmianie władzy. Kocham bohaterów połamanych, którzy walczą, szukają, są na granicy, nad przepaścią. To widz ma zdecydować, czy skoczą, czy też może widz wciągnie ich z powrotem do środka. Od strony emocjonalnej akcja tego filmu mogłaby się toczyć współcześnie, bo każdy z nas kochał, cierpiał, przeżywał te wszystkie emocje, lecz wydaje mi się, że wtedy (w 1990 roku) moje bohaterki miały inny, o wiele mniejszy wybór”. Interesuje mnie człowiek. Chciałbym usłyszeć szelest skóry.

Tomasz Wasilewski, reżyser filmu „Zjednoczone stany miłości”

Polsko-szwedzka koprodukcja otrzymała świetne recenzje krytyków od razu po  premierze, która odbyła się dość późno bo na dzień przed rozdaniem nagród. W sobotę został natomiast wyróżniony przez jury konkursu za najlepszy scenariusz. Akcja filmu Tomasza Wasilewskiego toczy się w Polsce na początku 1990 roku. Jego bohaterkami [Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak i Marta Nieradkiewicz] są cztery kobiety z miasteczka na prowincji, które chcą zmienić swoje życie i próbują dopasować się do nowej rzeczywistości, lat transformacji. Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną – prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Iza, siostra Marzeny, jest zaś dyrektorką szkoły, która wdaje się w romans z ojcem jednej z uczennic.

Warto Wiedzieć!!!

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych na świecie. Laureatem 66. edycji został dokumentalny film włoskiego reżysera Gianfranco Rosiego „Fuocoammare”. Opowiadający o dramacie uchodźców na wyspie Lampedusa obraz wyróżniony został Złotym Niedźwiedziem Berlinale. Za najlepszego reżysera jury 66. Berlinale uznało Francuzkę Mię Hansen-Loeve reżyserkę filmu „L’avenir”.

A na deser bardzo wesoła konferencja prasowa z Berlinale! W roli głównej George Clooney

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed

Shares