Pekao Szczecin Open 2017: Tenis na najwyższym poziomie zawita na Pomorze [11-17 września]

To już dwudziesta piąta edycja turnieju, czyli najstarszej i największej zawodowej imprezy tenisowej w Polsce! Odbędzie się – podobnie jak dwadzieścia cztery poprzednie – na ziemnych kortach przy al. Wojska Polskiego 127 w Szczecinie. Turniej główny, który poprzedzą eliminacje (9-11 września), tym razem zostanie rozegrany w dniach 11-17 września 2017.

Od lat nieprzeciętny poziom szczecińskiego turnieju sprawia, że z powodzeniem można porównywać go z imprezami ATP. Gościliśmy u nas między innymi Nikołaja Dawidienkę, Nicolasa Massu, Juana Ignacio Chelę (wszyscy wygrywali w Szczecinie) oraz Davida Ferrera, Gaela Monfilsa, Richarda Gasqueta, Michaiła Jużnego i Nicolasa Almagro. Byli też mistrzowie z Roland Garros – Juan Carlos Ferrero, Gaston Gaudio, Sergi Bruguera, Alex Corretja i Stan Wawrinka. Rok temu triumfował Alessandro Giannessi – Włoch, który w finale pokonał Niemca Dustina Browna.

Nas jednak przede wszystkim cieszą wspomnienia z trzech szczecińskich zwycięstw znakomitych deblistów Marcina Matkowskiego (w końcu szczecinianin!) i Mariusza Fyrstenberga, którzy okazali się najlepsi w latach 2001, 2003 i 2005. Tego typu sukces w stolicy Pomorza Zachodniego świętowali również Tomasz Bednarek z Mateuszem Kowalczykiem (2009) i Andriej Kapaś z Marcinem Gawronem (2011). Warto też wspomnieć, że swoje pierwsze kroki w dorosłym tenisie stawiał tu także Jerzy Janowicz – półfinalista Wimbledonu. Łodzianin dotarł do tej samej fazy w Szczecinie w roku 2008. Jego występ w naszym turnieju (ćwierćfinał w sezonie 2012) był jednym z ostatnich przystanków przed pamiętnym sukcesem i dotarciem do finału w paryskiej hali Bercy podczas turnieju z serii Masters 1000.

Niesamowity 2016 rok dla Pekao Szczecin Open

Przed rokiem na szczecińskich kortach triumfował Włoch Alessandro Giannessi, który pokonał w finale Dustina Browna, czyli mistrza Pekao Szczecin Open 2014. Tenisista z Italii w stolicy Pomorza Zachodniego grał niemal perfekcyjnie, w drodze po swój życiowy sukces nie stracił ani jednego seta i w pełni zasłużenie sięgnął po tytuł mistrzowski.

Dzięki sukcesowi w Szczecinie Giannessi awansował w rankingu o 53 miejsca i kilka miesięcy później znalazł się w pierwszej setce światowego zestawienia. W grze podwójnej najlepsi okazali się natomiast Niemiec Andre Begemann i Białorusin Aliaksandr Bury, którzy po niezwykle emocjonującym finale pokonali Szwedow Johna Brunstroema i Andreasa Siljestroema. Spotkanie miało kilka zwrotów akcji i zakończyło się ostatecznie rezultatem 7:6(3), 6:7(7), 10:4.

Wspomnieć należy też obecność na turnieju znakomitego hiszpańskiego tenisisty Marcela Granollersa, cieszące się wielkim zainteresowaniem mecze Jerzego Janowicza oraz to, co zrobiło największe wrażenie, czyli rekord frekwencyjny turnieju Pekao Szczecin Open. Piękna pogoda oraz emocjonujące widowiska sportowe sprawiły, że turniejowe mecze oglądało z trybun aż 25 tysięcy osób

Pekao Szczecin Open 2017: Tenis na najwyższym poziomie zawita na Pomorze [11-17 września]

Na szczecińskich kortach można było zobaczyć Nikołaja Dawidienkę, Nicolasa Massu, Juana Ignacio Chelę (wszyscy wygrywali w Szczecinie) oraz Davida Ferrera, Gaela Monfilsa, Richarda Gasqueta, Michaiła Jużnego i Nicolasa Almagro. Byli też mistrzowie z Roland Garros – Juan Carlos Ferrero, Gaston Gaudio, Sergi Bruguera, Alex Corretja i Stan Wawrinka. Rok temu triumfował Alessandro Giannessi – Włoch, który w finale pokonał Niemca Dustina Browna.

Ale nie tylko tenis decyduje o tym, że Pekao Szczecin Open to turniej z charakterem. Urok stanowią ocienione korty przy Alei Wojska Polskiego w willowej dzielnicy Szczecina, a także mecze dnia rozgrywane przy sztucznym świetle (w dniach 11-16 września o 19:00 na korcie centralnym). Za dnia jest granie na korcie, wieczorem – na koncertach festiwalu muzycznego. Między innymi dlatego turniej już dwukrotnie dostał prestiżowe wyróżnienie Challenger Award, nagrodę ATP i ITF dla najlepszego męskiego challengera na świecie.

Turniej ma rangę 175 tysięcy dolarów, co oznacza 150 tysięcy dolarów w puli nagród dla zawodników oraz hospitality, czyli bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie dla graczy. W zawodach bierze udział 64 tenisistów: 32 walczy w eliminacjach o cztery miejsca w turnieju głównym. W głównej drabince rywalizuje 32 (w tym czterech z „dzikimi kartami”). W turnieju uczestniczy także 16 par deblowych (w tym trzy pary z „dzikimi kartami”).

Pekao Szczecin Open 2017: Program wydarzenia

9-11 września (sobota-poniedziałek): gry eliminacyjne dla 32 zawodników

11-17 września (poniedziałek-niedziela): Turniej Główny dla 32 singlistów i 16 par deblowych

11-14 września (poniedziałek-czwartek): I i II runda

15 września (piątek): gry ćwierćfinałowe

16 września (sobota): gry półfinałowe oraz finał gry podwójnej (jako mecz dnia)

17 września (niedziela): finał gry pojedynczej o godzinie 12:00

Atrakcje Pekao Szczecin Open 2017:

Tennis Music Festival w Tennis Cafe na kortach (11-16 września, godz. 21:00)

Kids Day (13 września, godz. 10:00) – Turniej szkółek ZZT, turniej osób niepełnosprawnych, dzień z uczestnikami akcji „Droga do Pekao Szczecin Open”, clinic z zawodnikami

Invest in Szczecin – spotkanie dla inwestorów (14 września, godz. 16:00)

Tenisowy Turniej Artystów „SEC Open 2017” (15-17 września)

Tenisowy Turniej VIP „Lexus Open” (15-16 września)

Benefis Mariusza Fyrstenberga (16 września, godz. 17:00)

Warto Wiedzieć!

Pekao Szczecin Open 2017 to licencjonowana impreza ATP (Stowarzyszenia Zawodowych Tenisistów), co zobowiązuje zarówno organizatorów, jak i samych graczy. Turniej należy do elitarnej grupy rozgrywek ATP, a jego głównymi Sponsorami są Bank Pekao SA i Miasto Szczecin.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed