„Zimna Wojna” bez nominacji do Złotych Globów, ale wyróżniona przez Magazyn Rolling Stone [Mieszane uczucia przed galą Oscarów]

Krytycy filmowi nie są zgodni, a też trudno o „kość niezgody” biorąc pod uwagę pozytywne recenzje „Zimnej Wojny”, ekranizacji, która od miesięcy wyświetlana jest w wielu zakątkach Europy i Świata. Czy urodzony w Warszawie, 61-letni polski reżyser, Paweł Pawlikowski będzie w stanie powtórzyć oscarowy sukces Idy z 2015 roku? Musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać…

7 grudnia Magazyn „The Rolling Stone” w swoim zestawieniu 20 najlepszych filmów roku wyróżnił „Zimną Wojnę” Pawlikowskiego, ale wyróżnił praktycznie zamykając listę wyróżnionych, bo na 17 pozycji.

I to może dziwić, bo przecież „Zimna Wojna” to ekranizacja, która zdobyła Złotą Palmę Festiwalu Filmowego w Cannes, Złote Lwy oraz nagrodę przyznawaną przez Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych, a polska aktorka, Joanna Kulig została zauważona przez amerykańskich producentów filmowych, którzy już porównują ją do Jennifer Lawrence czy Jeanne Moreau.

Sama nominacja do Oscara to nobilitacja dla aktora, ale stać nas na sukces, a polska aktorka może otrzymać nominację do Oscara.

O tym jak Magazyn Rolling Stone opisuje „Zimną Wojnę” przeczytacie tutaj

„Zimna Wojna” bez nominacji do Złotych Globów, ale wyróżniona przez Magazyn Rolling Stone [Mieszane uczucia przed galą Oscarów]

Zimna wojna” znalazła się pośród 87 tytułów ubiegających się o prestiżowe trofeum. Należy do faworytów. Amerykańskie media do najgroźniejszych konkurentów polskiego filmu zaliczają meksykańską „Romę” Alfonso Cuarona, który podobnie jak polski reżyser, Paweł Pawlikowski jest już zdobywcą Oscara za „Grawitację” z 2013 roku.

W nowojorskim Museum of Moving Image trwa retrospektywa filmów Pawła Pawlikowskiego, na której wyświetlane są najważniejsze produkcje w twórczości twórcy, nagrodzoną przez amerykańską Akademię Filmową „Idę” i uhonorowaną Złotą Palmą w Cannes „Zimną Wojnę”, będącą kandydatem do Oscara. Zawiera też dokumenty zrealizowane w latach 90-tych dla BBC.

Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego nie otrzymała nominacji do Złotych Globów. W kategorii najlepszy film zagraniczny, a także najlepszy dramatyczny film roku próżno szukać nominacji dla polskiego filmu. Na statuetkę szansę mają za to m.in. Lucas Dhont za „Dziewczynę” oraz Alfonso Cuaron za „Romę”. Joanna Kulig nie widnieje w kategorii najlepsza aktorka dramatyczna, a Paweł Pawlikowski nie został wyróżniony za reżyserię i scenariusz.

Czy jest to znak, że polska produkcja przestała się liczyć w rywalizacji o Oscara? Zdecydowanie nie. Tak na dobrą sprawę właśnie zaczyna się promocja filmu za Oceanem i przez najbliższe tygodnia grono krytyków oraz publiczność pozna „Zimną Wojnę” i wtedy przyjdzie czas na werdykt.

91. galę, podczas której odbędzie się ceremonia wręczenia Oscarów, zaplanowano w hollywoodzkim Dolby Theatre na niedzielę 24 lutego 2019 roku.

Nie chcesz przegapić aktualności? Zaobserwuj Żyjesz.pl na Instagramie i Facebooku. Oglądaj nas na Snapchacie Zyjeszpl oraz na Instastory.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed