Czesław Niemen. Mija 15 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych twórców muzyki w Polsce [Wspomnienie]

17 stycznia 2004 roku odszedł od nas jeden z legendarnych twórców muzyki rockowej, kompozytor i multiinstrumentalista, Czesław Niemen.

Od najmłodszych lat związany z muzyką. Śpiewał w szkolnym chórze, grał na organach i fortepianie. Z Grodna został przesiedlony w ramach masowego wysiedlania Polaków z Kresów Wschodnich do powojennej Polski w 1958 roku.

Upodobania do muzyki rosyjskiej czy latynoskiej z czasem przerodziły się w poważną muzykę rockową między innymi dzięki współpracy z Czerwono-Czarnymi i założycielem tej grupy, Franciszkiem Walickim.

Pierwsza mała płyta Czesława Niemena…

Po sukcesach na przeglądach i konkursach piosenek amatorskich, Czesław Niemen został zaproszony przez zespół Czerwono- Czarni do nagrania tzw. EP. Miało to miejsce na początku października 1962 roku. W tamtym czasie poznał wokalistkę, Adę Rusowicz, z którą miał romans. W 1963 r. wystąpił na I Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu z własną kompozycją „Wiem, że nie wrócisz”, która przeszła niezauważona, sukcesy przyszły nieco później.

Czesław Niemen. Mija 15 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych twórców muzyki w Polsce [Wspomnienie]

Czesław Niemen szukał siebie w wielu projektach. Niebiesko-Czarni, Akwarele, Niemen Enigmatic, Grupa Niemen i Niemen Aerolit

W trakcie swojej muzycznej kariery nie ograniczał się do jednego gatunku muzycznego. Tworzył muzykę rockową, filmową, teatralną, bluesową, big bit, elektroniczną czy nawet jazzową. Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. W latach siedemdziesiątych został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed