14. PZU Półmaraton Warszawski wygrywają Kenijczycy. Najlepszy z Polaków traci do lidera 5 minut [Podsumowanie]

Za nami 14. PZU Półmaraton Warszawski i chyba przebiegł on bez większych niespodzianek. O godz. 10 wystartował bieg z ulicy Konwiktorskiej i to wtedy jako pierwsza wystartowała seria Elite, a potem pozostali zawodnicy zapisani do poszczególnych stref czasowych.

Piękna pogoda dopisała, a to niezwykle ważne dla tych, którzy chcą śrubować swoje rekordy i przy okazji dobrze się bawić. Może pogoda nie była dobra pod kątem stężenia smogu, ale ciężko go z Warszawy wykluczyć. Nie ma też co liczyć na odpowiednią aurę, bo zawody planuje się z wielkim wyprzedzeniem czasowym. Zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet podium zostało zdominowane przez Reprezentantów Kenii.

14. PZU Półmaraton Warszawski wygrywają Kenijczycy. Na starcie pojawiło się niespełna 13 tysięcy uczestników [Podsumowanie]

Zwycięzcą został Gilbert Masai, który dystans półmaratonu pokonał w czasie 1:01:43. Na drugim miejscu uplasował się jego rodak Peter Kirui Cheruiyot, a na trzecim inny Kenijczyk, Sila Kiptoo. Wśród kobiet najlepsza okazała się Kenijka Gladys Jeptepken, która wykręciła 1:10:19. Podium dopełniła jej rodaczka Oichia Tabitha Wamubi oraz pochodząca z Etiopii Muluget Gela Abebech.

Wśród naszych rodaków najlepiej spisał się Kamil Karbowiak, który stracił do zwycięzcy biegu nieco ponad 5 minut. Najszybszą Polką na mecie była Natalia Mierzlikin. Do najlepszego w zawodach Masaia straciła niespełna 17 minut, a do najlepszej kobiety traciła ponad 8 minut.

Na 10. miejscu uplasował się najlepszy Polak, Kamil Karbowiak. Co mówił po biegu?

Zacząłem za mocno, koło czwartego kilometra odłączyłem się od grupy, potem było ciężko i mnie odcięło. Chciałem poprawić życiówkę, bo warunki były w miarę dobre, a kibiców wielu – mówił na mecie nieco rozczarowany swoim czasem, brązowy medalista MP w półmaratonie.

Do mety PZU Półmaratonu Warszawskiego dobiegło 12 763 zawodników i to druga najlepsza frekwencja w historii właśnie tego półmaratonu. W 2015 roku 10 edycję Półmaratonu Warszawskiego ukończyło 12 958 uczestników.