Podaj zmianę – podaj dalej! Sztafeta od Tatr do Bałtyku dobiegła na Hel [Podsumowanie]

Ponad 900 kilometrów – taki dystans pokonali uczestnicy sztafety BNP Paribas „Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji”. Biegacze spędzili na trasie nieprzerwanie ponad 95 godzin – w ten sposób chcieli zwrócić uwagę na problem depresji oraz pokazać, że aktywność fizyczna i zdrowy styl życia mają pozytywny wpływ na samopoczucie. Całkowity dochód z akcji został przekazany Stowarzyszeniu Aktywnie Przeciwko Depresji.

W sobotę 8 czerwca, kilkanaście minut po godzinie 11, uczestnicy niezwykłej sztafety Podaj Zmianę przekroczyli linię mety usytuowanej przy latarni morskiej na Półwyspie Helskim. Przywitał ich triatlonista Jerzy Górski, dobry duch inicjatywy, który sam także przebiegł kilka odcinków i dopingował biegaczy na punktach zmian. Bieg rozpoczął się we wtorek, 4 czerwca o godzinie 18 na Kasprowym Wierchu, by po pięciu dniach dotrzeć na najdalej na północ wysunięty kraniec Polski – Półwysep Helski.

Podaj zmianę – podaj dalej! Sztafeta od Tatr do Bałtyku dobiegła na Hel [Podsumowanie]

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Ambasadorka biegu, Patrycja Bereznowska, nie ma wątpliwości: – Chcemy więcej! Patrycja, której osobista historia była inspiracją do podjęcia tej inicjatywy, jest pozytywnie podbudowana atmosferą panującą zarówno wśród uczestników, jak i wszystkich ludzi spotykanych w trakcie.

Trasa prowadziła przez małe wioski i obrzeża miast, gdzie ludzie są żywo zainteresowani tym, co się wokół nich dzieje. W miastach pewnie nie wzbudzilibyśmy takich emocji, a tutaj ludzie wychodzili na zewnątrz, chcieli się z nami dzielić tym, co mają. To było niesamowite. Fajne było też to, że członkowie ekipy technicznej, mimo że bieganie nie należy do ich codzienności, tak się wkręcili w ciągu tych kilku dni, że przebiegali z nami chociaż krótkie odcinki. A dla nas – sportowców – to było także niesamowite doświadczenie. Większość z nas na co dzień biega treningowo, na zawodach i z innymi profesjonalistami i nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, że bieganie dużo wolniej niż zazwyczaj może sprawiać taką radość.

Aktywność fizyczna ma naprawdę pozytywny wpływ na psychikę człowieka. Potwierdza to Joanna Chatizow, prezes Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji, która od 16 lat edukuje Polaków na temat tego, czym jest depresja i jak sobie z nią radzić.

– Zdecydowanie należy bardzo wyraźnie podkreślić, że depresja to choroba, a w kontekście samobójstw jest chorobą śmiertelną i należy ją leczyć. Ale w profilaktyce depresji, a także jako wsparcie leczenia, sport odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż ma istotny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu. Możemy nawet powiedzieć, że wysiłek fizyczny bardziej działa na nasz mózg niż na nasze ciało. Udowodniono, że ruch jest bodźcem, który aktywizuje mózg do lepszej pracy, zwiększa liczbę neuroprzekaźników, wydzielanie endorfin, serotoniny i dopaminy, a obniża poziom kortyzolu, czyli poziomu stresu. Zdecydowanie więc ruch działa przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo. Ważne jednak, aby ćwiczyć regularnie, bo mózg działa trochę jak mięśnie – trzeba go systematycznie trenować, żeby był w dobrej formie.

Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji jest jednym z pierwszych w Polsce popularyzatorów tego trudnego tematu

– Działamy od 2003 roku. Wtedy o depresji w ogóle się nie mówiło, a jeszcze mniej wiedziało. Zaczęliśmy organizować akcje edukacyjne, bo wtedy panowało powszechnie przekonanie, że chorzy na depresję to wariaci i czubki. Myślę, że naprawdę w dużej mierze przyczyniliśmy się do rozpoznawalności depresji w naszym kraju – dodała Chatizow.

To jeden z czynników przez który wyrażono chęć zorganizowania sztafety „Podaj zmianę” przez Bank BNP Paribas. Jak tłumaczy dyrektor zarządzający pionu komunikacji i marketingu w BNP Paribas Dariusz Maciołek,  fakt, że w Polsce z depresją zmaga się od 4 do 10% społeczeństwa, jest alarmujący.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

– W banku poruszamy ważne tematy społeczne i staramy się motywować do zmian. Depresja wciąż jest tematem tabu, często niezauważanym. Zainspirowała nas historia Patrycji Bereznowskiej, która doświadczyła, jak depresja potrafi wpłynąć na życie nie tylko osoby zmagającej się z tą chorobą, ale też na najbliższe otoczenie. Uznaliśmy za potrzebne, aby w banku zmieniającego się świata nagłośnić ten temat.

Dlatego tym bardziej się cieszymy, że tak dużo osób wzięło udział w tej sztafecie. Poprzez stronę www.podajzmiane.pl zarejestrowało się 300 uczestników, ale w rzeczywistości ich liczba była znacznie wyższa, bo ludzie dołączali spontanicznie na trasie. Łącznie w biegu wzięło udział ponad 500 osób. Wyglądało to miejscami jak urywek z filmu Forrest Gumppodsumował Dariusz Maciołek.

Na depresję każdy jest narażony, nie ma jednej konkretnej grupy, która choruje. Nie należy stawiać sobie zbyt wygórowanych celów, ciężko się odnaleźć w tej pogoni. Dlatego warto mieć coś, co niweluje napięcia. Ruch nie jest lekarstwem, ale może pomóc. – podsumowuje na koniec Jerzy Górski.

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na  Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na Instastories.

 

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed