Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla [Wielkie Wyróżnienie]

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Polska pisarka jest drugą Polką z tym prestiżowym wyróżnieniem. Literacka Nagroda Nobla trafiła do pisarza tworzącego w języku polskim po raz piąty.

Olga Tokarczuk jest drugą kobietą i pierwszą polską prozaiczką, która została nagrodzona najważniejszym zaszczytem literackim na świecie. W 1996 roku, Akademia Szwedzka doceniła Wisławę Szymborską.

W 2018 roku nie przyznano literackiego wyróżenia w związku ze skandalem obyczajowym. W tym roku zrehabilitowano się i przyznano dwie statuetki. Nagrodę za 2019 rok otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

O laureatce literackiej nagrody Nobla

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 w Sulechowie. To jedna z najbardziej utytułowanych kobiet w przestrzeni polskiej literatury.

Polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, psycholog. Jest między innymi laureatką ‚The Man Booker International Prize 2018’ za powieść Bieguni.

Warto Wiedzieć!!!

W 2018 roku nie przyznano tej nagrody w związku ze skandalem obyczajowym. Mająca 232 lata Akademia Szwedzka pogrążona była w kryzysie, gdy w 2017 roku francusko-szwedzki fotograf i reżyser Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii Katariny Frostenson, został oskarżony o gwałty oraz o to, że był źródłem przecieków o laureatach literackiego Nobla.

Polka jest 15. kobietą w historii wyróżnioną tą prestiżową nagrodą. Serdecznie gratulujemy Pani Olgo. Do tej pory po literackiego Nobla sięgali tacy Polacy jak: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz. Dołączyć do takiego grona wybitnych pisarzy… bezcenne.

Nie chcesz przegapić ciekawych informacji? Zaobserwuj Żyjesz.pl na  Instagramie  i Facebooku. Oglądaj nas na Instastories.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed