Wystartowała VI edycja „Umiem Pomóc”

DSC-0065

Ponad 600 uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Toruniu nauczy się zasad udzielania pierwszej pomocy. Od początku kwietnia praktyczne warsztaty i wykłady dla młodzieży przeprowadzi zespół wykwalifikowanych ratowników Akademii Ratownictwa LUX MED w ramach VI edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Umiem Pomóc”.

Jak pokazują „Badania poziomu wiedzy młodzieży na temat pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego” przeprowadzone na zlecenie LUX MED, aż 63% młodych Polaków nie udzieliłaby pierwszej pomocy, ponieważ boi się, że mogłaby zaszkodzić. Z kolei 84% młodych ludzi deklaruje, iż chciałoby się nauczyć się fachowego udzielania pierwszej pomocy. Dlatego z myślą o młodzieży i jej potrzebach w zakresie edukacji pomocy przedmedycznej, powstała kampania „Umiem Pomóc”, której celem jest przede wszystkim praktyczna nauka ratowania zdrowia i życia. Inicjatywa Akademii Ratownictwa LUX MED, która co roku odbywa się w innym, wybranym regionie Polski, pomaga również uczniom przełamywać obawy, które często stanowią blokadę przed właściwym działaniem w sytuacji, gdy kluczowe znaczenie ma szybkie udzielenie pierwszej pomocy.

Toruńska młodzież nauczy się jak ratować ludzkie życie.

DSC-0082

W tegorocznej VI edycji kampanii „Umiem Pomóc” wezmą udział wybrane szkoły ponadgimnazjalne z Torunia, które zgłosiły chęć udziału w bezpłatnych warsztatach. Ratownicy Akademii Ratownictwa LUX MED podzielą się wiedzą i doświadczeniem podczas szkoleń w których uczestniczyć będzie ponad 600 uczniów. W ramach kampanii wszystkie szkoły otrzymają certyfikaty poświadczające udział w zajęciach oraz materiały edukacyjne. Uczniowie natomiast uzyskają potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

„Zdecydowana większość ankietowanych, czyli 96% uczniów, którzy przystąpili wojewoda kujawsko- pomorski i powiat toruński do zeszłorocznej edycji w Poznaniu, uznała, że regularne szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy są bardzo potrzebne. W ramach naszych działań edukacyjnych byliśmy już w wielu miastach w Polsce i rzeczywiście, za każdym razem, uczniowie powtarzają, że tego typu szkolenia stanowią dla nich ogromne wsparcie i pomagają przełamywać lęk, który często paraliżuje ich w sytuacji, gdy ktoś z otoczenia potrzebuje pomocy. Na co dzień dostrzegam wiele takich sytuacji i dlatego, wspólnie z Akademią Ratownictwa LUX MED, głęboko wierzymy w sens naszych działań, bo to pomoc zarówno dla potrzebującego, jak i dla nas – profesjonalnych ratowników. Walka o każdą minutę życia jest bezcenna, tak samo jak pomoc udzielona przed przyjazdem zespołu ratownictwa na miejsce zdarzenia”

lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED, jeden z inicjatorów kampanii.

Warto Wiedzieć!

Tegoroczną toruńską edycję kampanii wspierają: Wojewoda Kujawsko – Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotr Całbecki, Starostwo Powiatowe w Toruniu, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Kampania „Umiem Pomóc” „Umiem Pomóc”, inicjatywa Akademii Ratownictwa LUX MED, powstała w 2011 roku i dotychczas swoim zasięgiem objęła już uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta i Poznania.

W ramach przeprowadzonych ponad 100 warsztatów praktycznych, już 3000 młodych ludzi zdobyło wiedzę w zakresie pierwszej pomocy. Każde zajęcia, trwające 4 godziny lekcyjne, prowadzi zespół wykwalifikowanych ratowników medycznych, którzy przekazują uczniom informacje nt. pomocy przedmedycznej i prowadzą zajęcia praktyczne. Program merytoryczny warsztatów, w ramach kampanii „Umiem Pomoc”, został przygotowany zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji, a zajęcia stanowią również wsparcie nauczania przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa.

Komentarze

comments

No Comments Yet

Comments are closed

Shares